Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "ArthroGreen Junior 140 g"

ArthroGreen Junior is particularly suitable for growing animals to provide nutrition-related important building blocks for the joint structures and the musculoskeletal system during this elementary period of growth.

ArthroGreen Junior is characterized by its high vitamin C content. Vitamin C is an important factor for the release of the growth hormone in the body and must not be in short supply especially in the phase of maturation. Furthermore, vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage.

The glycosaminoglycans provided by the green-lipped mussel are a natural component of the synovia (synovial fluid) and thus provide important building blocks for naturally balanced growth. With the other ingredients, the whole is supplemented with almost 70% digestible protein, a high variety of vitamins, trace elements, minerals and amino acids that can create good conditions for young animals in growth.

Manufacturer information "ArthroGreen"

ArthroGreen – support your joints naturally!

The purely natural products provide nutritional support for joint problems and are fed as a finely ground mixture or in liquid form.
The specially coordinated herbs provide important phytonutrients that supply the joints and the body with vitamins, minerals, amino acids and secondary plant substances.

They also support the entire connective tissue system and supply the collagen fibers of tendons and ligaments, muscles and joints. This promotes your animal's performance and well-being.

cdVet recommends feeding support with ArthroGreen plus over a period of 6 weeks to begin with.

After that, feeding ArthroGreen Classic has proven to be effective.

In times of increased joint sensitivity, such as in cold weather or when under greater strain, additional feeding of ArthroGreen Lauf-Fit is recommended.

For the special care of young animals, we recommend ArthroGreen Junior in order to provide the joint structures and the musculoskeletal system with important nutritional building blocks during this elementary period of growth.
In order to ensure natural mineralization and vitamin protection, feeding support with MicroMineral is essential.

Your cdVet team

Application "ArthroGreen Junior 140 g"

How to use (powder): 1 g/10 kg bodyweight per day. 1 half tsp. corresponds to approx. ca. 1 g.

How to use (capsules): Cats: 1 capsule. Dogs up to 10 kg: 1-3 capsules. Dogs over 10 kg: 3-5 capsules. Capsule filling quantity: approx. 0.36 g.

Composition "ArthroGreen Junior 140 g"

Composition: New Zealand greenshell mussel powder (freeze-dried) 30%, grape pips meal, parsley, ginkgo leaves, rose hip husks, field horsetail herb, spirulina, sea buckthorn berries.

Additives per kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 10 g, clinoptilolite of sedimentary origin (1g568) 10 g.

The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff. Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.

Analytical constituents: crude protein 27.5%, crude fat 6.3 %, crude fiber 13.5%, crude ash 10.8%, phosphorous 0.43%, calcium 1.13%, sodium 0.48%, ash insoluble in HCl 4.0%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Futter-Öl, Fütterungsöl, Futteröl, Hunde-/Katzenfutter-Öl, Futter-Zutat
Fit-BARF Feeding Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.5 Liter (€41.90 / 1 Liter)

Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Futter, Tiernahrung, Arthro Green, Junior, Grün
ArthroGreen Junior 330 g
Sizes: 330 g

ArthroGreen Junior is particularly suitable for growing animals to provide nutrition-related important building blocks for the joint structures and the musculoskeletal system during this elementary period of growth.ArthroGreen Junior is characterized by its high vitamin C content. Vitamin C is an important factor for the release of the growth hormone in the body and must not be in short supply especially in the phase of maturation. Furthermore, vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage.The glycosaminoglycans provided by the green-lipped mussel are a natural component of the synovia (synovial fluid) and thus provide important building blocks for naturally balanced growth. With the other ingredients, the whole is supplemented with almost 70% digestible protein, a high variety of vitamins, trace elements, minerals and amino acids that can create good conditions for young animals in growth.

Content: 0.33 Kilogramm (€154.39 / 1 Kilogramm)

Regular price: €50.95
Subscribe and save up to 5%
arthrogreen, junior supplement, knorpel, kapseln, naturprodukt
ArthroGreen Junior 80 g
Sizes: 80 g

ArthroGreen Junior is particularly suitable for growing animals to provide nutrition-related important building blocks for the joint structures and the musculoskeletal system during this elementary period of growth.ArthroGreen Junior is characterized by its high vitamin C content. Vitamin C is an important factor for the release of the growth hormone in the body and must not be in short supply especially in the phase of maturation. Furthermore, vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage.The glycosaminoglycans provided by the green-lipped mussel are a natural component of the synovia (synovial fluid) and thus provide important building blocks for naturally balanced growth. With the other ingredients, the whole is supplemented with almost 70% digestible protein, a high variety of vitamins, trace elements, minerals and amino acids that can create good conditions for young animals in growth.

Content: 0.08 Kilogramm (€249.38 / 1 Kilogramm)

Regular price: €19.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen