Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen Natural Power without Oats 20 kg"

Complementary feed (muesli flakes) for horses

The natural power muesli without oats


EquiGreen Natural Power meets the high demands that we at cdVet place on a concentrated feed for the sensitive herbivore horse:
 
  • Easy digestibility directly in the small intestine thanks to high-quality ingredients such as hydrothermally digested grain and the absence of waste products and fillers
  • Fast, readily available energy without disturbing the sensitive colon flora, which is designed for roughage
  • Lower amounts of concentrated feed with better digestibility and energy supply, which, in combination with sufficient good roughage, is easy on the sensitive, small horse's stomach and the entire digestive system, which is designed for feed rich in crude fiber
  • Free of synthetic vitamins, inorganic bound and artificially produced organic minerals and trace elements
  • Micronutrient supply exclusively via high-quality natural raw materials
  • No unnecessary strain on the sensitive detoxification organs of the steppe animal horse due to synthetic additives that are difficult to metabolize
  • Supply of vital minerals, trace elements, vitamins, and other vital substances from natural sources on which the entire organism is designed
  • High-quality plant and herbal supplements compensate for the lack of herbs on today's pastures
  • Improved health and increased performance



Composition: barley flakes, maize flakes, wheat flakes (cereal flakes hydrothermally digested), linseed, alfalfa, molasses, rapeseed oil, eucalyptus leaves, stinging nettle herb, fruit vinegar, fennel, marshmallow, coriander, thyme, chamomile, aniseed, ribwort plantain leaves, birch leaves, cumin, sage, spruce needles, fenugreek seeds, garlic, elderberry juice, red beet juice, dextrose, fermented cereals (liquid), acerola cherry pulp, gingko leaves, artichoke leaves, purple coneflower herb, St. John's wort

Additives/kg: Technological additives: lactic acid (1a270) 1.2 mg.
The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content.

Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 4.7%, crude fiber 4.7%, crude ash 2.2%, calcium 0.10%, phosphorus 0.32%, magnesium 0.11%, sodium 0.03%

Feeding recommendation: Feed daily as sole concentrate. Small horses (up to ca. 200 kg): 50 g/animal. Large horses (from ca. 500 kg): 100 g/animal. Cold-blooded horses (from ca. 1000 kg): 150 g/animal.

Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.
 

Properties:

Animal categories: Horses, Donkeys
Composition: Algae, Anise, Birch, Brewer's yeast, Caraway, Chamomile, Coriander, Corn, Dextrose, Eucalyptus, Fennel, Fenugreek, Flax, Fruit vinegar, Grape seed flour, Juniper, Malt, Molasses, Nettle, Oats, Rapeseed, Salbei, Spitzwegerich, Spruce, Thyme
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Flakes
Product type: Single feed
Special Requirements: Digestion, Intestines, Stomach

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

Application "EquiGreen Natural Power without Oats 20 kg"
Fütterungsempfehlung: Als alleiniges Kraftfutter täglich füttern. Kleinpferde (bis ca. 200 kg): 50 g/Tier. Großpferde (ab ca. 500 kg): 100 g/Tier. Kaltblüter (ab ca. 1000 kg): 150 g/Tier.
Composition "EquiGreen Natural Power without Oats 20 kg"
Zusammensetzung: Gerstenflocken, Maisflocken, Weizenflocken (Getreideflocken hydrothermisch aufgeschlossen), Leinsamen, Luzerne, Melasse, Rapsöl, Eukalyptusblätter, Brennnesselkraut, Obstessig, Fenchel, Eibisch, Koriander, Thymian, Kamille, Anissamen, Spitzwegerichblätter, Birkenblätter, Kümmel, Salbei, Fichtennadeln, Bockshornkleesamen, Knoblauch, Holunderbeersaft, Rote Beete Saft, Dextrose, Fermentgetreide flüssig, Acerolakirschmark, Gingkoblätter, Artischockenblätter, Purpur-Sonnenhutkraut, Johanniskraut Zusatzstoffe/ kg: Technologische Zusatzstoffe: Milchsäure (1a270) 1,2 mg. Die gleichzeitige Verwendung verschiedener organischer Säuren oder ihrer Salze ist kontraindiziert, wenn für eine(s) oder mehrere davon der zulässige Höchstgehalt erreicht oder nahezu erreicht ist. Analytische Bestandteile: Rohprotein 9,7%, Rohfett 4,7%, Rohfaser 4,7%, Rohasche 2,2%, Kalzium 0,10%, Phosphor 0,32%, Magnesium 0,11%, Natrium 0,03%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

液体, 容器, 棕色液体, 吉列罐, 2500 毫升

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutActive 2.5 L
Sizes: 2,5 l

For the production of EquiGreen GutActive wild plants and herbs are together fermented in a natural process. During this fermentation multiply the probiotic microorganisms and produce it so valuable for us substances for example lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. Through this particular mixture of valuable lactic acid bacteria and Co.the pH value in the digestive tract can be regulated, the development of pathogenic bacteria is reduced on the natural way. This makes EquiGreen GutActive to a holistic product in which all the components complement each other and act together.The fermented herbs in EquiGreen GutActive support the balance of intestinal flora and the entire microbiological situation.- Milk-free and therefore very well suited for milk and milk product intolerance.- Sugar-free and therefore suitable for diabetics. During the fermentation process to increase the lactic acid bacteria by breaking down the sugar and turn it into lactic and acetic acid. Only after the sugar is completely degraded, is completed the fermentation process.- Contains no alcohol.- The contained herbs are after the fermentation isn´t in the original form available and are thereby homeopathy compatible and most easily compatible.

Content: 2.5 Liter (€37.18 / 1 Liter)

Variants from €48.95
Regular price: €92.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Öl, Tierarztbedarf, Futtermittel, 3-6-9, Fit-Barf

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 500 ml
Sizes: 500 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.5 Liter (€45.90 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €22.95
Subscribe and save up to 5%
Futter-Öl, Fütterungsöl, Futteröl, Hunde-/Katzenfutter-Öl, Futter-Zutat
Fit-BARF Feeding Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.5 Liter (€41.90 / 1 Liter)

Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Flasche, 55 ml, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.5 Liter (€25.90 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen