Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF GutFlora 250 ml"

Billions of tiny microorganisms are found in the intestine. A distinction is made between pathogenic bacteria (pathogens that cause disease) and bacteria that are beneficial for healthy intestinal flora, such as lactic acid bacteria. These 'good' bacteria are hard-working helpers of the immune system and have a positive influence on digestive juices, enzymes, and the intestinal mucosa. The pathogens are properly fought and displaced. In addition, an intact intestinal flora ensures a good digestion.

If the natural intestinal flora is disturbed, excessive colonization by pathogens can occur and the dog gets diarrhea. Antibiotic treatments can also attack the protective function - often the drugs do not distinguish between 'good' and 'bad' bacteria. The intestinal flora is disturbed, its defense mechanism functions only to a limited extent and the intestinal wall is adversely affected.

The ancestor of our dog - the wolf - therefore also eats the digestive organs of its prey. They contain all the necessary microorganisms for a well-functioning intestinal flora. It is not always possible to feed fresh rumen or omasum. Even frozen they do not compensate for the lack of valuable bacteria and enzymes, as these are destroyed by freezing. This deficiency can be compensated very well with fermented herbs. Therefore, regular feeding with Fit-BARF DarmFlora is recommended, even with nutritionally disturbed intestinal flora as well as digestive problems.


Displacement of pathogenic bacteria
Stimulation of the immune system
Improved digestion of food
Maintenance of intestinal peristalsis

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Bedstraw, Chicory, Echinacea, Fenugreek, Hibiscus, Nettle, Oregano, Peppermint, Thyme, Yarrow
Feed Profile: Leisure, Probiotic, BARF, Vegetarian, Without additives, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Liquid
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Constipation, Diarrhea, Digestion, Earth / Grass, Flatulence, Giardia defense, Health, Intestines, Metabolism, Schmatzen, Stomach

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF GutFlora 250 ml"

Feeding recommendation: Add 1.5-2 ml/5 kg body weight to the feed 1 x daily for at least 4-6 weeks. Thereafter, regular feeding is recommended 1-2 x a week or as required.

Store it cool and dark, protect from frost!

Composition "Fit-BARF GutFlora 250 ml"

Composition: stinging nettle, echinacea, hibiscus, oregano, peppermint, stevia, fenugreek seed, ribwort plantain leaves, licorice root, yarrow herb, wormwood herb, marshmallow roots, thyme, Chinese rhubarb root, anise, fennel, raspberry leaves, cowslip roots, aronia berries pomace, spiny restharrow roots, rosemary leaves, sunflower blossoms, rock salt, sugar cane molasses.

Analytical constituents: crude protein 0.2%, crude fiber 0.2%, crude fat 0%, crude ash 0%, moisture 98.3%, sodium 0.03%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Fit-BARF GutFlora 500 ml
Fit-BARF GutFlora 500 ml
Sizes: 500 ml

Billions of tiny microorganisms are found in the intestine. A distinction is made between pathogenic bacteria (pathogens that cause disease) and bacteria that are beneficial for healthy intestinal flora, such as lactic acid bacteria. These 'good' bacteria are hard-working helpers of the immune system and have a positive influence on digestive juices, enzymes, and the intestinal mucosa. The pathogens are properly fought and displaced. In addition, an intact intestinal flora ensures a good digestion.If the natural intestinal flora is disturbed, excessive colonization by pathogens can occur and the dog gets diarrhea. Antibiotic treatments can also attack the protective function - often the drugs do not distinguish between 'good' and 'bad' bacteria. The intestinal flora is disturbed, its defense mechanism functions only to a limited extent and the intestinal wall is adversely affected.The ancestor of our dog - the wolf - therefore also eats the digestive organs of its prey. They contain all the necessary microorganisms for a well-functioning intestinal flora. It is not always possible to feed fresh rumen or omasum. Even frozen they do not compensate for the lack of valuable bacteria and enzymes, as these are destroyed by freezing. This deficiency can be compensated very well with fermented herbs. Therefore, regular feeding with Fit-BARF DarmFlora is recommended, even with nutritionally disturbed intestinal flora as well as digestive problems.Displacement of pathogenic bacteriaStimulation of the immune systemImproved digestion of foodMaintenance of intestinal peristalsis

Content: 0.5 Liter (€55.90 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €27.95
Subscribe and save up to 5%
+HuminoMin-Komplex
+ Moringa
Katzenfutter, Mineralstoffergänzung, Nahrungsergänzung, Tierfutter, Plus
MicroMineral plus Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.Excellent source of vitamins and mineralsMoringa supports muscle developmentNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation through humic acidsCell protection through antioxidants

Content: 0.5 Kilogramm (€41.90 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Ohrenpflege, Ohrenspray, Tierpflege, Flasche, Tierarztprodukt
Ear Care 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for dogs, rodents, and horsesGentle cleansing and soothing care for the earsEarCare is suitable for thorough, gentle cleaning and soothing care of the ears (ear canal and auricle), even in cases of ear mite infestation.Ear Care provides systematic care throughout the entire ear, spreading independently and deeply into the ear canal. This results in particularly deep and long-lasting ear cleansing. In stubborn cases, prolonged use may be necessary, as deep-seated `old buildup´ often needs to be cleared away. Conventional products usually do not reach deeper regions. 

Content: 0.02 Liter (€647.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Darmgesundheit, Tierarztprodukt, Nahrungsergänzung, Darmflora, Rotwein?
GutActive plus 100 ml
Sizes: 100 ml

The gut contains billions of microorganisms. A distinction is made between pathogenic bacteria (pathogens causing disease) and beneficial bacteria for the intestinal flora such lactic acid bacteria. These "good" bacteria are diligent helpers of the immune system and have a positive influence on the digestive juices, enzymes and intestinal mucosa. The pathogens are literally fought and displaced. In addition, an intact intestinal flora ensures good digestion.1. Displacement of pathogenic bacteria2. Stimulation of the immune system3. Improved digestion of the food4. Maintenance of intestinal peristalsisIf the natural intestinal flora is disturbed, it can lead to excessive colonization by pathogens and the dog gets diarrhea. Even antibiotic treatments can attack the protective function - often the medicaments do not distinguish between "good" and "bad" bacteria.The intestinal flora is disturbed, their defense mechanism works only limited and the intestinal wall is affected.The ancestor of our dog - the wolf - therefore also eats the digestive organs of its prey. They contain all the necessary microorganisms for a well-functioning intestinal flora. It is not always possible to feed fresh rumen or omasum. Even frozen, they do not compensate for the lack of valuable bacteria and enzymes, as they are destroyed by the frost. This deficiency can be compensated very well with fermented herbs. Therefore, regular feeding with GutActive plus is recommended, even in the case of diet-related impaired intestinal flora as well as digestive problems.

Content: 0.1 Liter (€119.50 / 1 Liter)

Regular price: €11.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen