Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Crock Basic Cattle Maxi 3 kg"

Complete feed for dogs

Natural, cold-pressed dry dog food with beef - without gluten !


Fit-Crock Basic Cattle is our top feed in the usual cdVet quality with a moderate protein content. It is therefore also ideal as a dry supplement to partial BARF or for the BARF break. The animal proteins come mainly from cattle from species-appropriate grazing.

Also ideal for weight reduction in overweight dogs, for controlled protein reduction in dogs with liver and kidney disease, and for sensitive dogs with stomach and intestinal problems. Gently processed vegetables and valuable carbohydrates as an easily digestible source of energy result in a balanced meal, which - as always with cdVet – is supplemented and rounded off with our minerals. To ensure that your dog's nutritional profile is complete and harmonious, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. We only use the best products in gentle cold pressing. Pure nature - from the first to the last bite


Expert tip: From a naturopathic point of view, animal nutrition should always be based on several pillars. We, therefore, generally recommend the additional feeding of.cdVet MicroMineral and GutActive.


Composition: meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maïs, rice, maize germs, marine fish meal, molasses, brewers' yeast, carrot pomace, whey powder, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower seed expeller, maerl, peat, malt rootlets, birch leaves, stinging nettle herb, milk thistle herb, dandelion herb, seaweed meal, dandelion root

Analytical constituents: crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0.9%, crude ash 7.4%, calcium 1.39%, phosphorus 0.67%

Feeding recommendation as main feed:
 
Weight of the dogDaily amount
1 –   5 kg50 – 100 g
5 – 10 kg100 – 200 g
10 – 20 kg200 – 300 g
20 – 35 kg300 – 400 g
35 – 50 kg400 – 500 g
50 – 65 kg500 – 600 g

The information on our cold-pressed dog food is merely a guideline for a balanced diet that is based to the dog's needs. However, they should be adapted to the individual needs of the dog, as requirements can vary depending on the breed, age and size of the dog, training performance, and ambient influences. Fresh water should always be available.

Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.

Properties:

Animal categories: Dogs
Area of Application: Internal
Composition: Blood meal, Brewer's yeast, Corn, Meeresfischmehl, Molasses, Rice, Rinderfett, Rindfleisch
Feed Profile: Gluten-free, Cold-pressed, Feeding
Marke: Fit-Crock
Product form: Pellets
Product type: Single feed
Special Requirements: Kidneys, Liver

Manufacturer information "Fit-Crock"

The Fit-Crock brand stands for dry food that is produced using a gentle cold-pressing process. This preserves the natural vitamins. Fit-Crock does not contain any synthetic vitamins or flavor enhancers in order not to place unnecessary strain on the animal's metabolism. Balanced natural ingredients ensure a broad supply and optimal nutrition in a natural way.

Application "Fit-Crock Basic Cattle Maxi 3 kg"

Feeding recommendation as main feed:

Weight of the dog and daily amount in g

1 – 5kg: 50 – 100g

5 – 10kg: 100 – 200g

10 – 20kg: 200 – 300g

20 – 35kg: 300 – 400g

35 – 50kg: 400 – 500g

50 – 65kg: 500 – 600g

The information is indicative only. Fresh water should always be available.

Composition "Fit-Crock Basic Cattle Maxi 3 kg"

Composition: Meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maize, rice, maize germ, marine fishmeal, molasses, brewer‘s yeast, carrot pomace, milk and dairy products, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower cake, maerl, peat, malt rootlets, stinging nettle herb, birch leaf, milk thistle, dandelion, seaweed meal.

Analytical constituents: Crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0,9%, crude ash 7,39%, calcium 1,39%, phosphorus 0,67%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Glutenfrei
Hundesalz, Trockenfutter, Rind, NaturPur, 3kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Basic Cattle Mini 3 kg
Sizes: 3 kg

Complete feed for dogsNatural, cold-pressed dry dog feed with beef - without gluten !Fit-Crock Basic Cattle is our top feed in the usual cdVet quality with a moderate protein content. It is therefore also ideal as a dry supplement to partial BARF or for the BARF break. The animal proteins come mainly from cattle from species-appropriate grazing.Also ideal for weight reduction in overweight dogs, for controlled protein reduction in dogs with liver and kidney disease, and for sensitive dogs with stomach and intestinal problems. Gently processed vegetables and valuable carbohydrates as an easily digestible source of energy result in a balanced meal, which - as always with cdVet – is supplemented and rounded off with our minerals. To ensure that your dog's nutritional profile is complete and harmonious, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. We only use the best products in gentle cold pressing. Pure nature - from the first to the last biteExpert tip: From a naturopathic point of view, animal nutrition should always be based on several pillars. We, therefore, generally recommend the additional feeding of.cdVet MicroMineral and GutActive.Composition: meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maïs, rice, maize germs, marine fish meal, molasses, brewers' yeast, carrot pomace, whey powder, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower seed expeller, maerl, peat, malt rootlets, birch leaves, stinging nettle herb, milk thistle herb, dandelion herb, seaweed meal, dandelion rootAnalytical constituents: crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0.9%, crude ash 7.4%, calcium 1.39%, phosphorus 0.67%Feeding recommendation as main feed:  Weight of the dogDaily amount 1 –   5 kg50 – 100 g 5 – 10 kg100 – 200 g 10 – 20 kg200 – 300 g 20 – 35 kg300 – 400 g 35 – 50 kg400 – 500 g 50 – 65 kg500 – 600 g The information on our cold-pressed dog food is merely a guideline for a balanced diet that is based to the dog's needs. However, they should be adapted to the individual needs of the dog, as requirements can vary depending on the breed, age and size of the dog, training performance, and ambient influences. Fresh water should always be available.Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.

Content: 3 Kilogramm (€7.65 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.95
Regular price: €22.95
Subscribe and save up to 10%
Purinarm
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur Pur, Spezial-Brand

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Special Cattle 10 kg
Sizes: 10 kg

Fit-Crock Special Beef is designed to meet the needs of dogs who, due to their race or illness, prefer a low-purine nutrition. Especially for this purpose we completely relinquish yeast and rounded the composition wholesome..Fit-Crock Special Beef offers the complete package of high-quality dry feed in cold-pressed form, free from artificial additives and synthetic vitamins. Beef provides our beloved four-legged friends with important proteins.We deliberately avoided wheat and maize. Instead, we only use potatoes and oats to support optimal energy supply with stable blood sugar.Carrots are not only particularly digestible, they also supply B vitamins, iron, folic acid, magnesium, calcium and phosphorus.Together with the digestive tract-supporting properties of Jerusalem artichoke results in a balanced meal, which - as always - in cdVet is supplemented and rounded off by herbs. In order for the nutritional profile of your dog to be round and coherent, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. So we use only the best products in gentle cold pressing. Therefore, it is not necessary to enrich the feed with synthetic. Pure nature - from the first to the last bite.

Content: 10 Kilogramm (€5.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 10%
Pfotenbalsam, Stick, Pflege, Vet-Produkt, Katzenpfotenpflege
VeaVet Paw Balm Stick 13.4 g
Sizes: 13,4 g

Care product for dogs and catsProtection and care for stressed pawsGentle care for paws that do a lot: VeaVet Paw Balm protects dry, cracked, or sensitive paws from environmental influences and supports the skin's strength. The balm is also available as a practical stick version for on the go - simply apply, no smearing, no marks. 

Content: 0.027 Stück (Menge) (€368.52 / 1 Stück (Menge))

Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%
Pfotenbalsam, Pfotenpflege, Tierarznei, WeaVet, Balsam
VeaVet Paw Balm 27 g
Sizes: 27 g

Care product for dogs and catsProtection and care for stressed pawsGentle care for paws that do a lot: VeaVet Paw Balm protects dry, cracked, or sensitive paws from environmental influences and supports the skin's strength. The balm is also available as a practical stick version for on the go - simply apply, no smearing, no marks. 

Variants from €9.95
Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen