Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Hap Cocolinos Mini 2.75 kg"

Complementary feed (sticks) for dogs and horses

Fit-Hap Cocolinos - small sticks, great joy


Our Fit-Hap Cocolinos combine the best of linseed and a hint of coconut to create a crunchy snack for in between meals. Ideal as a small reward in everyday life or as a special treat during training.

Produced with great care and without any artificial additives - for dog people who want to know what's inside. Whether in a treat bag or straight from the hand: Fit-Hap Cocolinos are the perfect snack for all furry friends who love natural ingredients.



Composition: linseed expeller* 80%, grated coconut* 20%
*deoiled

Analytical constituents: crude protein 33.6%, crude fat 9.5%, crude fiber 9.0%, crude ash 5.7%, calcium 0.35%, phosphorus 0.94%, sodium 0.17%

Feeding recommendation: Dogs: 5-10 g/10 kg body weight/day. Horses: 50-100 g/aminal/day.
Store it cool, dry, and dark.
 

Manufacturer information "Fit-Hap"

Would you like to reward your pet with a special treat? Then don't just take anything, but Fit-Hap treats with a purpose!

The wide Fit-Hap range is not only delicious but also completely healthy. Whether chews, fish, treats or homemade delicacies, there is something here for every taste!

Application "Fit-Hap Cocolinos Mini 2.75 kg"
Fütterungsempfehlung: Hunde: 5-10 g/10 kg Körpergewicht/Tag. Pferde: 50-100 g/Tier/Tag. Kühl, trocken und dunkel lagern.
Composition "Fit-Hap Cocolinos Mini 2.75 kg"
Zusammensetzung: Leinkuchen* 80%, Kokosraspeln* 20% *entölt Analytische Bestandteile: Rohprotein 33,6%, Rohfett 9,5%, Rohfaser 9,0%, Rohasche 5,7%, Kalzium 0,35%, Phosphor 0,94%, Natrium 0,17%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Puder, Kleidung, Hemd, Mehl, Essen
EquiGreen Natural Power with Oats 20 kg
Sizes: 20 kg

Complementary feed (muesli flakes) for horsesThe natural power muesli with oatsEquiGreen Natural Power meets the high demands that we at cdVet place on a concentrated feed for the sensitive herbivore horse: Easy digestibility directly in the small intestine thanks to high-quality ingredients such as hydrothermally digested grain and the absence of waste products and fillersFast, readily available energy without disturbing the sensitive colon flora, which is designed for roughageLower amounts of concentrated feed with better digestibility and energy supply, which, in combination with sufficient good roughage, is easy on the sensitive, small horse's stomach and the entire digestive system, which is designed for feed rich in crude fiberFree of synthetic vitamins, inorganic bound and artificially produced organic minerals and trace elementsMicronutrient supply exclusively via high-quality natural raw materialsNo unnecessary strain on the sensitive detoxification organs of the steppe animal horse due to synthetic additives that are difficult to metabolizeSupply of vital minerals, trace elements, vitamins, and other vital substances from natural sources on which the entire organism is designedHigh-quality plant and herbal supplements compensate for the lack of herbs on today's pasturesImproved health and increased performanceComposition: barley flakes, oat flakes 25%, maize flakes, (cereal flakes hydrothermally digested), linseed, alfalfa, molasses, rapeseed oil, eucalyptus leaves, stinging nettle herb, fruit vinegar, fennel, marshmallow, coriander, thyme, chamomile, aniseed, ribwort plantain leaves, birch leaves, cumin, sage, spruce needles, fenugreek seeds, garlic, elderberry juice, red beet juice, dextrose, fermented cereals (liquid), acerola cherry pulp, gingko leaves, artichoke leaves, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Technological additives: lactic acid (1a270) 1.2 mg.The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content.Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,0%, Rohfett 5,3%, Rohfaser 2,6%, Rohasche 0,1%, Kalzium 0,32%, Phosphor 0,03%, Magnesium 0,12%, Natrium 0,12%Feeding recommendation: Feed daily as sole concentrate. Small horses (up to ca. 200 kg): 50 g/animal. Large horses (from ca. 500 kg): 100 g/animal. Cold-blooded horses (from ca. 1000 kg): 150 g/animal.Store it cool and dry. Protect from direct sunlight. 

Content: 20 Kilogramm (€2.20 / 1 Kilogramm)

Variants from €6.50
Regular price: €43.95
Subscribe and save up to 15%
Organic Bach Flowers Fear 20ml
Organic Bach Flowers Fear 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Kräuter, Wildkräuter, Tierfutter, Mineralfutter, 3 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Lick Stone Wild Herbs 3 kg
Sizes: 3 kg

Mineral complementary feed for horses, cattle, alpacas, camels, sheep, goats, and game animalsSea salt lickstone with bitter and tanninsThe regular intake of bitter and tannic substances is often greatly underestimated in animal nutrition. Wild species instinctively ingest them to effectively support their intestinal flora (intestinal microbiome) and, thus, their immune system. The bile flow stimulated by bitter substances is essential for the proper absorption of nutrients, as the intestinal milieu is shifted into the alkaline range, and only in this way can the enzymatic breakdown and utilization of food succeed optimally.Bitter substances are also of particular importance with regard to uninvited intestinal inhabitants, however, as they strengthen the body's own defenses against parasites in the animal's intestine and can provide a temporary, worm-hostile intestinal environment. In addition, tannins support the protective layer in the intestine and also impede the adhesion and penetration of toxic irritants.But also metabolism-sensitive animals benefit from a well-established intestinal flora. Bitter substances keep digestion going and support liver function.Expert tip: If you should notice that the cdVet Lick Stone Wild Herbs is licked excessively, this may indicate an increased need for bitter and tannic substances. In those cases, we recommend that you cover the need with EquiGreen WK-Mix and privet WK-Mix, respectively.Composition: sea salt, pumpkin seeds, walnut leaves, male fern herb, sweet wormwood herb, dandelion root, wild garlic herb, corianderAnalytical constituents: sodium 38,0%, calcium 0.2%, magnesium 0.15%, phosphorus 0.15% 

Content: 3 Kilogramm (€5.65 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 15%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen