Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Hap Organic Linseed Expeller Sticks 2.75 kg"

Fit-Hap Organic Linseed Expeller Sticks are the ideal treat for in between. Thanks to their practical handling, they fit into every jacket pocket and are always at hand when your pet has earned a reward.

100% linseed expeller in organic quality from the first cold pressing guarantees pleasure without remorse and a guilty conscience. Because linseed are not only rich in unsaturated fatty acids and vitamins, they can also support digestion.

Properties:

Animal categories: Dogs
Composition: Flax
Feed Profile: Leisure, Reward, Vegetarian, Without additives, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Pellets
Product type: Single feed
Special Requirements: Digestion

Manufacturer information "Fit-Hap"

Would you like to reward your pet with a special treat? Then don't just take anything, but Fit-Hap treats with a purpose!

The wide Fit-Hap range is not only delicious but also completely healthy. Whether chews, fish, treats or homemade delicacies, there is something here for every taste!

Application "Fit-Hap Organic Linseed Expeller Sticks 2.75 kg"

Feeding recommendation: Dogs: 5-10 g/10 kg body weight/day. Horses: 50-100 g/aminal/day.

Store it cool, dry, and dark.

Composition "Fit-Hap Organic Linseed Expeller Sticks 2.75 kg"

Composition: 100% cold pressed linseed expeller from controlled organic cultivation. Eco-Control-Center DE-ÖKO-001, non-EU agriculture.

Analytical constituents: crude protein 34.2%, crude fat 6.3%, crude fiber 8.4%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Kokosleckerlis, Mini Leckerli, Naturprodukt, Hunde-Snack, Vegan
Fit-Hap Cocolinos Mini 2.75 kg
Sizes: 2,75 kg

Complementary feed (sticks) for dogs and horsesFit-Hap Cocolinos - small sticks, great joyOur Fit-Hap Cocolinos combine the best of linseed and a hint of coconut to create a crunchy snack for in between meals. Ideal as a small reward in everyday life or as a special treat during training.Produced with great care and without any artificial additives - for dog people who want to know what's inside. Whether in a treat bag or straight from the hand: Fit-Hap Cocolinos are the perfect snack for all furry friends who love natural ingredients.Composition: linseed expeller* 80%, grated coconut* 20%*deoiledAnalytical constituents: crude protein 33.6%, crude fat 9.5%, crude fiber 9.0%, crude ash 5.7%, calcium 0.35%, phosphorus 0.94%, sodium 0.17%Feeding recommendation: Dogs: 5-10 g/10 kg body weight/day. Horses: 50-100 g/aminal/day.Store it cool, dry, and dark. 

Content: 2.75 Kilogramm (€11.82 / 1 Kilogramm)

Regular price: €32.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Puder, Kleidung, Hemd, Mehl, Essen
EquiGreen Natural Power with Oats 20 kg
Sizes: 20 kg

Complementary feed (muesli flakes) for horsesThe natural power muesli with oatsEquiGreen Natural Power meets the high demands that we at cdVet place on a concentrated feed for the sensitive herbivore horse: Easy digestibility directly in the small intestine thanks to high-quality ingredients such as hydrothermally digested grain and the absence of waste products and fillersFast, readily available energy without disturbing the sensitive colon flora, which is designed for roughageLower amounts of concentrated feed with better digestibility and energy supply, which, in combination with sufficient good roughage, is easy on the sensitive, small horse's stomach and the entire digestive system, which is designed for feed rich in crude fiberFree of synthetic vitamins, inorganic bound and artificially produced organic minerals and trace elementsMicronutrient supply exclusively via high-quality natural raw materialsNo unnecessary strain on the sensitive detoxification organs of the steppe animal horse due to synthetic additives that are difficult to metabolizeSupply of vital minerals, trace elements, vitamins, and other vital substances from natural sources on which the entire organism is designedHigh-quality plant and herbal supplements compensate for the lack of herbs on today's pasturesImproved health and increased performanceComposition: barley flakes, oat flakes 25%, maize flakes, (cereal flakes hydrothermally digested), linseed, alfalfa, molasses, rapeseed oil, eucalyptus leaves, stinging nettle herb, fruit vinegar, fennel, marshmallow, coriander, thyme, chamomile, aniseed, ribwort plantain leaves, birch leaves, cumin, sage, spruce needles, fenugreek seeds, garlic, elderberry juice, red beet juice, dextrose, fermented cereals (liquid), acerola cherry pulp, gingko leaves, artichoke leaves, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Technological additives: lactic acid (1a270) 1.2 mg.The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content.Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,0%, Rohfett 5,3%, Rohfaser 2,6%, Rohasche 0,1%, Kalzium 0,32%, Phosphor 0,03%, Magnesium 0,12%, Natrium 0,12%Feeding recommendation: Feed daily as sole concentrate. Small horses (up to ca. 200 kg): 50 g/animal. Large horses (from ca. 500 kg): 100 g/animal. Cold-blooded horses (from ca. 1000 kg): 150 g/animal.Store it cool and dry. Protect from direct sunlight. 

Content: 20 Kilogramm (€2.20 / 1 Kilogramm)

Variants from €6.50
Regular price: €43.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Kräuter, Wildkräuter, Tierfutter, Mineralfutter, 3 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Lick Stone Wild Herbs 3 kg
Sizes: 3 kg

Mineral complementary feed for horses, cattle, alpacas, camels, sheep, goats, and game animalsSea salt lickstone with bitter and tanninsThe regular intake of bitter and tannic substances is often greatly underestimated in animal nutrition. Wild species instinctively ingest them to effectively support their intestinal flora (intestinal microbiome) and, thus, their immune system. The bile flow stimulated by bitter substances is essential for the proper absorption of nutrients, as the intestinal milieu is shifted into the alkaline range, and only in this way can the enzymatic breakdown and utilization of food succeed optimally.Bitter substances are also of particular importance with regard to uninvited intestinal inhabitants, however, as they strengthen the body's own defenses against parasites in the animal's intestine and can provide a temporary, worm-hostile intestinal environment. In addition, tannins support the protective layer in the intestine and also impede the adhesion and penetration of toxic irritants.But also metabolism-sensitive animals benefit from a well-established intestinal flora. Bitter substances keep digestion going and support liver function.Expert tip: If you should notice that the cdVet Lick Stone Wild Herbs is licked excessively, this may indicate an increased need for bitter and tannic substances. In those cases, we recommend that you cover the need with EquiGreen WK-Mix and privet WK-Mix, respectively.Composition: sea salt, pumpkin seeds, walnut leaves, male fern herb, sweet wormwood herb, dandelion root, wild garlic herb, corianderAnalytical constituents: sodium 38,0%, calcium 0.2%, magnesium 0.15%, phosphorus 0.15% 

Content: 3 Kilogramm (€5.65 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Tierarztisches Produkt, Darmaktiv, Liquid, Flüssigkeit, GutActive

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutActive 1 L
Sizes: 1 l

For the production of EquiGreen GutActive wild plants and herbs are together fermented in a natural process. During this fermentation multiply the probiotic microorganisms and produce it so valuable for us substances for example lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. Through this particular mixture of valuable lactic acid bacteria and Co.the pH value in the digestive tract can be regulated, the development of pathogenic bacteria is reduced on the natural way. This makes EquiGreen GutActive to a holistic product in which all the components complement each other and act together.The fermented herbs in EquiGreen GutActive support the balance of intestinal flora and the entire microbiological situation.- Milk-free and therefore very well suited for milk and milk product intolerance.- Sugar-free and therefore suitable for diabetics. During the fermentation process to increase the lactic acid bacteria by breaking down the sugar and turn it into lactic and acetic acid. Only after the sugar is completely degraded, is completed the fermentation process.- Contains no alcohol.- The contained herbs are after the fermentation isn´t in the original form available and are thereby homeopathy compatible and most easily compatible.

Regular price: €48.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen