Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "HustaVet BronchialVital 250 ml"

The mucus-forming ingredients of HustaVet BronchialVital protectively cover the affected respiratory tracts and support the body's own defense mechanisms. At the same time, the irritation of the cough is soothed and reduced. In addition, the essential oils contained in the herbs and the pure honey ensure a gentle dissolution of stuck mucus, make it difficult for pathogenic bacteria to settle there, and thus facilitate the natural process of coughing up.

The contained honey also stimulates the appetite and provides the animal with energy. HustaVet BronchialVital is tolerated by animals of all ages and can be mixed into the food without any problems due to its high acceptance.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Anise, Elderberry, Evening primrose, Honey, Linden, Lungwort, Ribwort (plantago lanceolata)
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Vitamins, Breeding, BARF, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Liquid
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Bronchi, Cough, Health, Internal organs, Lungs, Respiratory tract, Zwingerhusten

Manufacturer information "HustaVet"

Unique combinations of beneficial plant and herbal oils form the basis for the HustaVet food supplement series. All products are specially tailored to the needs of animals with sensitive respiratory tracts.

Application "HustaVet BronchialVital 250 ml"

Feeding recommendation: Shake before use. Add to the feed 1 x daily for at least 14 days or give directly into the muzzle. Cats: ca. 0.5 ml/5 kg body weight. Dogs: ca. 1 ml/10 kg body weight.

Composition "HustaVet BronchialVital 250 ml"

Composition: blossom honey 15%, elderberry juice, thyme leaves and blossoms, fennel seeds, sage leaves, anise seeds, linden tree blossoms, lungwort, cowslip blossoms, ribwort plantain leaves, licorice roots, eucalptus leaves.

Additives/kg: Preservatives: lactic acid (1a270) 9.5 g. Flavouring compounds: ethanol (2b02078) 58.1 g.

Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, crude fat 0.2%, moisture 85%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

DarmAktiv, GutActive, Ernährungsbedingte Nahrungsergänzung, Darmflora, natürliche Gesundheit

Average rating of 4.8 out of 5 stars

GutActive Dog & Cat 100 ml
Sizes: 100 ml

For the production of GutActive, wild and spice plants are fermented together in a natural process. During this fermentation, the probiotic microorganisms multiply, producing the substances that are so valuable to us, such as lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. This special mixture of valuable lactic acid bacteria and co., can regulate the pH in the digestive tract, the development of pathogenic bacteria is naturally reduced. This makes GutActive to a holistic product in which all components complement and work together.The fermented herbs in the GutActive support the balance of the intestinal flora and the entire microbiological situation. This promotes physiological digestion and stimulates the natural immune system.- Milk-free and therefore very well suited for milk intolerance.- Sugar-free and therefore also suitable for diabetics. During the fermentation process, the lactic acid bacteria multiply by breaking down the sugars and turning them into lactic and acetic acid. Only when the sugars are completely degraded, the fermentation process is complete.- Contains no alcohol.- The herbs contained are no longer available in the original form after fermentation and are thus compatible homeopathy and usually easily tolerated.

Content: 0.1 Liter (€109.50 / 1 Liter)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
Purinarm
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur Pur, Spezial-Brand

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Special Cattle 10 kg
Sizes: 10 kg

Fit-Crock Special Beef is designed to meet the needs of dogs who, due to their race or illness, prefer a low-purine nutrition. Especially for this purpose we completely relinquish yeast and rounded the composition wholesome..Fit-Crock Special Beef offers the complete package of high-quality dry feed in cold-pressed form, free from artificial additives and synthetic vitamins. Beef provides our beloved four-legged friends with important proteins.We deliberately avoided wheat and maize. Instead, we only use potatoes and oats to support optimal energy supply with stable blood sugar.Carrots are not only particularly digestible, they also supply B vitamins, iron, folic acid, magnesium, calcium and phosphorus.Together with the digestive tract-supporting properties of Jerusalem artichoke results in a balanced meal, which - as always - in cdVet is supplemented and rounded off by herbs. In order for the nutritional profile of your dog to be round and coherent, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. So we use only the best products in gentle cold pressing. Therefore, it is not necessary to enrich the feed with synthetic. Pure nature - from the first to the last bite.

Content: 10 Kilogramm (€5.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 10%
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
DarmRein Pro, GutClean Pro, Nahrungsergänzung, Darmgesundheit, Tiergesundheit
GutClean Pro 100 g
Sizes: 100 g

Complementary feed (powder, capsules) for dogs, cats, and other petsFor gut cleansing - for the demand-oriented, supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsThe tannins contained in tree bark can contribute to a superficial compaction of the intestinal mucosa with the formation of a protective layer in the intestine. This prevents increased water leakage. The intestinal contents become less fluid, and the protective layer formed makes it more difficult for bacteria, toxins, or irritants to penetrate.A nutrition close to nature should be based on the menue of diet of wild animals. Thus, it could be observed during observations of various wildlife species that barks of trees and shrubs also form a solid food component.The tree parts contained in GutClean Pro are very rich in minerals and trace elements. They contain fiber-rich structures, but also valuable nutrients. This improves the absorption of nutrients and vital substances in the intestine. In addition, the B vitamins, trace elements and essential amino acids contained support intestinal health and thus the non-specific immune system.Composition: brewers' yeast cell walls (MOS), willow bark, elm bark, coriander seedsAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 335 g. Flavouring compounds: oregano oil 4.5 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 10.2%, crude fat 2.0%, crude fiber 4.9%, crude ash 35.2%, ash insoluble in HCl 29.0%, calcium 0.77%, phosphorus 0.17%Feeding recommendation (powder): Add 1 x daily to the feed. Dogs: 2-4 g/10 kg body weight for at least 30 days. Cats: 1-2 g/5 kg body weight for at least 14 days. Rodents: 1 pinch for at least 14 days 1 x daily. 1 half tsp. corresponds to approx. 1.5 g. Maximum amount of GutClean Pro: 59.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Dogs: 2-3 capsules/5 kg body weight once a day for at least 30 days. Cats: 1-2 capsules/5 kg body weight for at least 14 days. Capsule filling quantity: ca. 0.55 g. Maximum amount of GutClean Pro: 59.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Variants from €17.95
Regular price: €24.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen