Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "HustaVet Respiration Drops 20 ml"

HustaVet Respiration drops can stimulate as highly concentrated composition of essential oils of the respiratory tract for improved ventilation. To support a deeper inhalation stimulating strong scent of HustaVet Respiration drops they can be applied diverse. At high sensitivity of the respiratory tract, the immune system can be positively supported with essential oils. Essential oils can clean the air we breathe nicely in rooms and provide a significant improvement of the stable air.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Paraben-free, Vitamins, Breeding, Vegetarian, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Bronchi, Cough, Fly repellent, Health, Internal organs, Lungs, Respiratory tract

Manufacturer information "HustaVet"

Unique combinations of beneficial plant and herbal oils form the basis for the HustaVet food supplement series. All products are specially tailored to the needs of animals with sensitive respiratory tracts.

Application "HustaVet Respiration Drops 20 ml"

How to use: Add 5 - 10 drops to the concentrated feed, or spray HustaVet Respiration drops diluted on the hay, depending on the feeding amount 1 - 2 sprays (10ml in about 500ml of water, 20ml to 1 liter of water).

Can also be dripped onto the blanket at winter covering*. Or moisten towels that can be hanged up outside the transport / horse box or similar. It is also possible to dilute a few drops with water and spray in the stable (add 5ml in about 250ml of water and spray with a spray bottle).

*Please test the material compatibility in a hidden place before use.

Also for dogs and cats an alternative: 1 drop in 50ml water, moisten towels with it and hang near the sleeping place.

Composition "HustaVet Respiration Drops 20 ml"

HustaVet Respiration drops can stimulate as highly concentrated composition of essential oils of the respiratory tract for improved ventilation. To support a deeper inhalation stimulating strong scent of HustaVet Respiration drops they can be applied diverse. At high sensitivity of the respiratory tract, the immune system can be positively supported with essential oils. Essential oils can clean the air we breathe nicely in rooms and provide a significant improvement of the stable air.

Composition: Mixture of flavouring compounds 1,000,000 mg per kg.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Arthro Green, Pferd Ergänzung, Pelletform, 2000 g, Natur pur
ArthroGreen Horse 2 kg
Sizes: 2 kg

Complementary feed (powder) for horsesFor the demand-oriented feeding of animals sensitive to joints – special supply of joints, muscles, tendons with New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat)When you think of natural joint support, the New Zealand greenshell mussel comes to mind almost immediately. It has been used for centuries and valued as a natural support for joints. Its rich composition is also very popular in the equine sector and is used by many horse owners, because the greenshell mussel generally supports the cartilage, ligaments, and joints in the horse's body. Especially during periods of stress, feeding with greenshell mussel can help to strengthen healthy joints and make them less susceptible to degenerative processes.As many horses do not like the fishy taste of greenshell mussels at first, ArthroGreen Horse has optimized the tried-and-tested basis of ArthroGreen with high-quality plant ingredients that support the metabolism and joints and are tailored to the nutritional requirements of horses and ponies, and enriched it with ingredients that increase acceptance. Those are also characterized by their positive properties for regulating the acid-base balance, which can often play a decisive role in impaired joint function.Expert tip: ArthroGreen Horse is suitable for accompanying therapy. EquiGreen EquiMint is recommended for accompanying external care. To ensure an adequate supply of micronutrients and minerals, it is also advisable to feed EquiGreen HuminoMineral.Composition: ginkgo leaves, New Zealand greenshell mussel powder (freeze-dried) 15%, green oats, rose hip husks, devil's claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulina, willow bark, curcuma rootsAnalytical constituents: crude protein 19.6%, crude fat 5.3%, crude fiber 11.4%, crude ash 8.5%, calcium 1.46%, phosphorus 0.38%, sodium 0.28%Feeding recommendation: Add daily ca. 5 g/100 kg body weight to the feed. If required, the feeding amount can be increased. 1 tbsp. corresponds to ca. 5 g.Contains fishmeal - shall not be fed to ruminants. 

Content: 2 Kilogramm (€140.48 / 1 Kilogramm)

Variants from €114.95
Regular price: €280.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Darmreiniger, GutClean, cdVet, EquiGreen, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutClean 500 ml
Sizes: 250 ml

Complementary feed (liquid) for horsesFor intestinal cleansing – for the demand-oriented supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsDigestive disorders, diarrhea, and other intestinal problems are often the result of an incorrect nutrition and not intact intestinal flora, respectively. EquiGreen GutClean is a natural, liquid food supplement to support of feed intake in case of digestive disorders and to promote the natural intestinal flora. EquiGreen GutClean supplements the feeding, with herbs and vegetable extracts, in a natural way to compensate for nutritional deficiencies.Expert tip: The use of chemical worming treatments as well as the administration of antibiotics can lead to the intestinal balance being disturbed. Therefore, especially after this and in case of already existing intestinal problems, a feeding of EquiGreen GutClean with subsequent restorative feeding of EquiGreen ToxiVet sorb and EquiGreen GutActive. is recommended.Composition: fruit vinegar, dextrose, elderberry juice, beetroot juice, fermented cereals (liquid), acerolacherry pulp, gingko leaves, stinging nettle (ground), ribwort plantain leaves, artichoke leaves, anise seeds, thyme, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Preservative: lactic acid (1a270)* 2.38 g. Flavouring compounds: chestnut extract 50.0 g, ethanol (2b02078) 4.03 g, oregano oil 0.24 g.*The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content. The mixture of different sources of lactic acid shall not exceed the permitted maximum level of 20000 mg/kg in complete feedingstuffs.Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fat 0.2%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, moisture 90%, sodium 0,02%Feeding recommendation: Give 1-2 ml/100 kg body weight daily for 20-25 days directly into the muzzle or add to the feed. 

Content: 0.25 Liter (€103.80 / 1 Liter)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
HustaVet Oil 250 ml
HustaVet Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Feed material (oil) for dogs, horses, rodents, and ornamental birdsFor nutrition-related support of animals sensitive to the respiratory tractIn nature, animals also consume herbs and leaves whose ingredients are often rich in essential oils. The active ingredients contained in essential oils are particularly important for the condition of the respiratory tract, but also for digestion, and thus also have a positive influence on the body's defenses. The unique combination of beneficial plant and herbal oils makes HustaVet Oil the ideal basis for a feed supplement tailored to the needs of respiratory-sensitive animals.Especially recommended: In the case of long-standing hypersensitivity of the respiratory tractFor disorders of the immune systemFor feeding-related support with allergiesExpert tip: If the immune system has been overreacting for some time, the feeding should take place over a period of at least 4 weeks. HustaVet Oil can contribute to immune modulation in the case of respiratory disorders. Experience has shown that an improvement in the condition of the respiratory tract can be delayed, but can often be profound and support the resistance of the bronchi (or the entire respiratory tract) in the long term.Composition: pure Egyptian black cumin oil, cold pressedAdditives/kg: Flavouring compounds: fennel oil 3.3 g, star anise oil 3.3 g, sage oil 3.3 g, thyme oil 3.3 g, cumin oil 3.3 g, lavender oil 3.3 g.Feeding recommendation: Add to the feed 1-2 x daily if required. Rodents/ornamental birds: 1-2 drops/animal. Dogs: 4-12 drops/animal depending on body weight. Ponies/small horses: 5-10 ml/animal. Large horses: 10-15 ml/animal. 10 drops correspond to ca. 0.3 ml.Once opened, keep refrigerated and dark, and use within 3 months. 

Content: 0.25 Liter (€171.80 / 1 Liter)

Variants from €9.95
Regular price: €42.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen