Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Organic Bach Flowers SOS 10 ml"

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. To this freshly picked flowers were placed in a bowl with water, due to transmit their biophysical energy according to the cooking method or the sun method on the water. So you won 37 different plant extracts as well as an essence of spring water.

Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. In addition, not only the flower essences but also contained all the other ingredients are Bio certified . Unique is also the basis of Bio-Bach Fowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of holistic quality.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses, Rodents
Composition: Almond, Cherry plum, Evening primrose, Helianthemum, Himalayan balsam, Rapeseed, Star of Bethlehem, Wax (vegetable), White clematis
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Oils & essential fatty acids, Feeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product type: Ölkomposition, Supplementary feed
Special Requirements: Antistress & Calming, Fear, Feeling, Health, Stress

Manufacturer information "BIO Bach flowers"

Bach flowers were developed in the 1930s. Freshly harvested flowers were placed in a bowl of water in order to transfer their biophysical energy to the water using the cooking method or the sun method. This resulted in 37 different plant extracts and an essence from spring water.

cdVet BIO Bach flowers contain neither alcohol nor sugar. In addition, not only the flower essences but also all other ingredients are certified organic.

The basis of the cdVet BIO Bach flowers is also unique: the use of high-quality organic evening primrose oil creates a new generation in terms of holistic quality.

Application "Organic Bach Flowers SOS 10 ml"

Feeding recommendation: Cats/dogs: 2 drops per 5kg bodyweight. Horses: 10 drops 3-4 times daily.

Shake before use! After opening keep it cool and dark and consume within 6 weeks!

Composition "Organic Bach Flowers SOS 10 ml"

Composition: Evening primrose oil, almond oil, vegetable wax, prepared cherry plum, prepared white clematis, prepared impatiens, prepared yellow rock rose, prepared star of Bethlehem (all ingreredients from organic farming) Eco inspection point: DE-ECO-001 non-EU Agriculture.

Analytical constituents: crude protein 0,1%, crude fat 99,4%, crude fiber 0,1%, crude ash 0,2%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

- Süßholzwurzel
Magen, Schutz, Spezial, Gastric, Protetion

Average rating of 5 out of 5 stars

Gastric Protection Special 400 g
Sizes: 400 g

Complementary feed (powder) for dogs and catsFeeding-related support of the regeneration of the gastrointestinal tract - acid buffer, mucosal protection, and toxin bondingMany pets that receive regular medication suffer from the common side effects of stomach acidity. Discomfort, nausea, regurgitation, and loss of appetite are just a few of the common problems.Gastric Protection Special was developed to protect the stomach lining of pets that is affected by medication and to promote the natural balance in the stomach - without any chemical additives. The selected, natural ingredients are carefully balanced to enable harmonious feeding and not to influence the effect of the medication. Gastric Protection Special therefore helps to soothe the stomach lining and reduce unpleasant side effects such as heartburn or digestive problems. This allows your pet to enjoy its food intake again and feel better overall.Composition: peat, green oat, linseed expeller, sage leaves, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: gum arabic (E414)Analytical constituents: crude protein 13,0%, crude fat 2.6%, crude fiber 17.6%, crude ash 6.0%, calcium 0.54, phosphorus 0.21%, sodium 0.08 %Feeding recommendation: Add to the feed daily for at least 6 weeks. Cats: ca. 1 g/5 kg body weight. Dogs: ca. 2 g/10 kg body weight. 1 tsp. corresponds to approx. ca. 2 g. The effect of medication is not influenced by the simultaneous administration of Gastric Protection Special.

Variants from €13.95
Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Durchfall-Stopp, Diarrhea Stop, Tierarztprodukt, Kot- und Durchfall, Linderung akuter Beschwerden

Average rating of 5 out of 5 stars

DiarrheaStop 180 g
Sizes: 180 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders `during periods of and recovery from acute diarrhoea´ with prebiotic yeastDiarrheaStop absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea. It is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. DiarrheaStop also ensures the natural absorption of toxins in the digestive tract.Expert tip: In the case of nutrition-related diarrhea, it can be used also in combination with GutActive for support.Composition: dextrose, brewers' yeast cell walls (MOS), Dead Sea salt, wheatgrass root, potassium chloride, rockrose. (Carbohydrate source: dextrose)Additives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 250 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 6.7%, crude fat 1.3%, crude fiber 1.4%, crude ash 29.2%, ash insoluble in HCl 20.0%, potassium 0.99%, sodium 2.65%Feeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: ca. 1 g/animal. Dogs: ca. 1 g/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. 1 measuring spoon corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 2 capsules/animal. Dogs: 2 capsules/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. Capsule filling quantity: ca. 0.58 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.15 Kilogramm (€93.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €9.95
Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Diarrhoe-Stopp, Durchfallmittel, Tierarznei, Tablettenbehälter, Hund

Average rating of 5 out of 5 stars

DiarrheaStop 50 g
Sizes: 50 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders `during periods of and recovery from acute diarrhoea´ with prebiotic yeastDiarrheaStop absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea. It is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. DiarrheaStop also ensures the natural absorption of toxins in the digestive tract.Expert tip: In the case of nutrition-related diarrhea, it can be used also in combination with GutActive for support.Composition: dextrose, brewers' yeast cell walls (MOS), Dead Sea salt, wheatgrass root, potassium chloride, rockrose. (Carbohydrate source: dextrose)Additives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 250 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 6.7%, crude fat 1.3%, crude fiber 1.4%, crude ash 29.2%, ash insoluble in HCl 20.0%, potassium 0.99%, sodium 2.65%Feeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: ca. 1 g/animal. Dogs: ca. 1 g/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. 1 measuring spoon corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 2 capsules/animal. Dogs: 2 capsules/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. Capsule filling quantity: ca. 0.58 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.05 Kilogramm (€199.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pfotenbalsam, Stick, Pflege, Vet-Produkt, Katzenpfotenpflege
VeaVet Paw Balm Stick 13.4 g
Sizes: 13,4 g

Care product for dogs and catsProtection and care for stressed pawsGentle care for paws that do a lot: VeaVet Paw Balm protects dry, cracked, or sensitive paws from environmental influences and supports the skin's strength. The balm is also available as a practical stick version for on the go - simply apply, no smearing, no marks. 

Content: 0.027 Stück (Menge) (€368.52 / 1 Stück (Menge))

Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen