Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Singulares MSM 450 g"

Feed material (powder) for dogs, cats, and horses

Natural health & vitality for your pet - the power of organic sulphur


Sulfur is an essential element that is required for many of the body's own processes. It is an important building block for proteins, enzymes, and hormones, and contributes to the formation of collagen and keratin. Sulfur therefore plays a decisive role in the elasticity of joints, the regeneration of tissue and the health of skin and coat.

Our Singulares MSM consists of 100% pure methylsulfonylmethane with a sulfur content of 34.1% without additives or fillers. It is ideal as a daily food supplement for dogs, cats and horses and supports the body in a natural way.



Composition: methylsulfonylmethane (MSM) 100%

Analytical constituents: sulfur 34.1%

Feeding recommendation: Add daily to the feed. Cats: 0.5 g/5 kg body weight. Dogs: 1 g/10 kg body weight. Horses: large horses 10-20 g/animal, small horses 5-10 g/animal. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g / 1 tsp. corresponds to ca. 4 g. Start with a smaller amount and increase the feeding amount slowly over a few days to ensure optimum tolerance.

Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.
 

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses
Area of Application: Internal
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Fur, Immune system, Musculoskeletal system, Skin

Manufacturer information "S1ngulares"

The S1ngulares brand includes all individual supplements from cdVet. The uniform line is particularly suitable for pet owners who want to tailor their pet's daily menu to their individual needs.

Whether as a supplement to the BARF program or to complement a nutritionally specific diet - S1ngulares offers the highest quality!

Application "Singulares MSM 450 g"
Fütterungsempfehlung: Täglich dem Futter beifügen. Katzen: 0,5 g/5 kg Körpergewicht. Hunde: 1 g/10 kg Körpergewicht. Pferde: Großpferde 10-20 g/Tier, Kleinpferde 5-10 g/Tier. 1 viertel TL entspricht ca. 1 g / 1 TL entspricht ca. 4 g. Beginnen Sie mit einer geringeren Menge und steigern Sie die Fütterungsmenge langsam über einige Tage, um eine optimale Verträglichkeit zu gewährleisten. Kühl und trocken lagern. Vor direkter Sonneneinstrahlung schützen.
Composition "Singulares MSM 450 g"
Zusammensetzung: Methylsulfonylmethan (MSM) 100% Analytische Bestandteile: Schwefel 34,1%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Purinarm
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur Pur, Spezial-Brand

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Special Cattle 10 kg
Sizes: 10 kg

Fit-Crock Special Beef is designed to meet the needs of dogs who, due to their race or illness, prefer a low-purine nutrition. Especially for this purpose we completely relinquish yeast and rounded the composition wholesome..Fit-Crock Special Beef offers the complete package of high-quality dry feed in cold-pressed form, free from artificial additives and synthetic vitamins. Beef provides our beloved four-legged friends with important proteins.We deliberately avoided wheat and maize. Instead, we only use potatoes and oats to support optimal energy supply with stable blood sugar.Carrots are not only particularly digestible, they also supply B vitamins, iron, folic acid, magnesium, calcium and phosphorus.Together with the digestive tract-supporting properties of Jerusalem artichoke results in a balanced meal, which - as always - in cdVet is supplemented and rounded off by herbs. In order for the nutritional profile of your dog to be round and coherent, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. So we use only the best products in gentle cold pressing. Therefore, it is not necessary to enrich the feed with synthetic. Pure nature - from the first to the last bite.

Content: 10 Kilogramm (€5.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 10%
Hundeernährung, Ergänzungsfutter, Repletion Mix, 2500 g, Pulverform
Repletion Mix 2.5 kg
Sizes: 2,5 kg

Fibers are a component of plant foods and increases the volume of food without significantly increasing the energy content at the same time. Their high swelling capacity binds liquid in the stomach and creates a feeling of satiety. Fibers prolong the time spent in the stomach. When passing into the intestine, the high-fiber food pulp stimulates peristalsis due to its volume. The fibers contained in Repletion Mix are used by the intestinal bacteria of the large intestine mucosa as nutrition for their mucosal cells and provide a positive intestinal flora. The ingredients contained in Repletion Mix boost the metabolism and contribute to more vitality by regulating the acid-base balance.highly satiatingnatural fibersprebiotic - strengthens the intestinal floraimproves the consistency of feces

Content: 2.5 Kilogramm (€21.98 / 1 Kilogramm)

Regular price: €54.95
Subscribe and save up to 5%
Arthro Green, Plus, Gelenkcreme, Naturprodukt, Tiergesundheit
ArthroGreen plus 150 g
Sizes: 150 g

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Content: 0.15 Kilogramm (€293.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €43.95
Subscribe and save up to 5%
Mineralstoff, Ergänzungsfuttermittel, Tiernahrung, Vitamine, Spurenelemente

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 1 kg
Sizes: 1 kg

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Variants from €8.95
Regular price: €25.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen