Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VeaVet Eye Care 20 ml"

Care product for animals

Thorough and gentle cleaning of the eye area


For a gentle and effective cleaning of the eye area. VeaVet Eye Care can also be used as additional care for conjunctival problems.
 

Properties:

Animal categories: Dogs, Rabbits, Cats, Pferd, Rodents
Area of Application: External
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Liquid
Product type: Care products

Manufacturer information "VeaVet"

In everyday life, love and attention are often not enough when dealing with our animals. Long trips in nature bring with them special care needs for our four-legged adventurers: their paws are brittle and cracked, their eyes are watery, small animals have made themselves comfortable in their fur or the dog was once again quicker and saw the dung heap before its owner!

With the exclusive VeaVet care product range from cdVet, these and other small problems can be tackled in a natural and chemical-free way! From eye to dental care - we always follow nature's example in a gentle and effective way.

Application "VeaVet Eye Care 20 ml"
Application recommendation: Hold the bottle at a sufficient distance over the eye and, by pressing the nozzle on the bottle top, apply 1-2 drops in the gap between the eyeball and the lower eyelid. carefully wipe away any dirt from around the eye.
After opening, store it cool and dark!
Composition "VeaVet Eye Care 20 ml"
Composition: rose water, sodium chloride

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Augenpflege, Augentropfen, Behandlung, Fläschchen, Tropfer

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet Euphrasia Eye Care 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for animalsThorough and gentle cleaning of the eye areaVeaVet Euphrasia Eye Care, with its special recipe containing ingredients derived from eyebright (Euphrasia), ensures gentle and effective cleansing of the eye area. VeaVet Euphrasia Eye Care can also be used as a supplementary treatment for conjunctival problems. 

Content: 0.02 Liter (€447.50 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
Sprühflasche, Tierpflege, Urinattacke, Hund, 100% Natur
casaCare Urine Attack 500 ml
Sizes: 500 ml

Cleaning agentOdor absorber, deeply degrades urine and fecal odorscasaCare Urine Attack effectively neutralizes unpleasant fecal odors, such as feces and urine, from areas where dogs have marked their territory or defecated. It works reliably on urine and feces odors on soiled textiles, carpets, tiles, wood, in cars, etc. It penetrates into the grout and thoroughly and reliably breaks down urine there without damaging the grout. casaCare Urine Attack is versatile in its applications: restrooms, restaurants, airports, schools, sports and recreational facilities, dog parks, exhibition halls, animal markets, cars, homes, nightclubs, dog training schools, pet boarding facilities, and after major events (e.g., areas with feces), etc.casaCare Urine Attack was developed for use in households with pets and is suitable for both indoor and outdoor use. It can be used both preventatively and as a treatment. casaCare Urine Attack permanently neutralizes fecal odors thanks to its two-step action and does not attempt to mask odors with a strong scent of its own.2-stage action method:Step 1: Immediate effect through highly effective odor absorbers.Step 2: Long-term effect through microorganisms that deeply break down disturbing urine and fecal odors. 

Content: 0.5 Liter (€41.90 / 1 Liter)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Futter, Leber, Nieren, Tiermedizin, Medikament

Average rating of 5 out of 5 stars

Toxisan 50 ml
Sizes: 50 ml

Wenn es um die Verdauung geht, wird als erstes an den Magen und natürlich sofort an den Darm gedacht. Dabei wird oft der Blick auf Leber und Nieren vergessen. Neben dem Ausschleusen von schädlichen Stoffen, regelt die Leber auch den Fett-, Eiweiß- und Zuckerstoffwechsel. Und auch die Nieren spielen unter den Verdauungsorganen eine entscheidende Rolle. Sie sind echte Speziallisten, wenn es um das Entfernen von Schadstoffen aus dem Blut geht. Medikamente, Umweltgifte und andere schädliche Stoffe werden gefiltert und aus dem Körper gespült. Doch hin und wieder brauchen auch Experten Hilfe und Unterstützung.Ob Belastungen durch Medikamente, Impfungen, Wurmkuren oder Toxine: Auch Leber und Nieren können an ihre Grenzen kommen. Häufig sind bereits frühzeitig Anzeichen zu sehen, werden aber nicht als solche erkannt:Fell- und HautproblemeAllergienVerdauungsstörungenAnfälligkeiten für wiederkehrende OhrenproblemeMaul- und KörpergeruchToxisan stellt eine Vielzahl an Kräutern bereit, welche zur Unterstützung der körpereigenen Entgiftungs- und Reinigungsprozesse des Leber- und Nierensystems beitragen. Sie regen den Stoffwechsel des Tieres an und können so die Entgiftungsorgane und den gesamten Organismus optimal unterstützen.

Content: 0.05 Liter (€339.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
oxygen, tierpflege, ohrenreinigung, hundeprodukt, flüssige tropfen

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet Liverwort Ear Flushing 100 ml
Sizes: 100 ml

Care product for dogsSolution for gentle deep cleaning of the external auditory canalThe intensive dissolving of cerumen and dirt - with good skin compatibility of VeaVet Liverwort Ear Flushing - strengthens the natural skin barrier of the sensitive ear mucosa. The physiological microflora is supported so that it is more difficult for bacteria, mites, and fungi to settle and multiply. 

Content: 0.1 Liter (€119.00 / 1 Liter)

Regular price: €11.90
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen