Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "casaCare Anti-Smell 500 ml"

casaCare AntiSmell was developed for the everyday and safe application. The pure herbal product eliminates organic smells within a few minutes. Unpleasent smells are passé. The ingredients remove the bad smell from urine, excrement or the cat´s loo by a catalytic decomposition and provide for a pleasant fresh smell.

In addition, it is also applicable against disagreeable smells like cigarette smoke, sweat or the stench of garbage. casaCare AntiSmell is miscellaneous applicable and can be used in the space air or on textiles.

To prevent disagreeable smells with casaCare AntiSmell, it is advisable to spray the ready for use solution simply in the air or directly on the source of odour. Besides, a distance of 20 -30 cm is optimum.

Manufacturer information "CasaCare"

Animal and environmentally friendly cleaning are not only important topics for pet owners. The chemicals contained in many cleaning products not only harm the environment, but also cause problems for animals and people. Allergic reactions to ingredients are not uncommon. The cleaning products of the casaCare brand are developed on the basis of natural ingredients and offer you a range of selected products that are safe for you, your home and your garden.

Application "casaCare Anti-Smell 500 ml"

How to use: Ready to use solution, simply spray in the air or directly onto odour herd from 20-30 cm distance.

casaCare AntiSmell has been designed for the safe daily use.

Composition "casaCare Anti-Smell 500 ml"

Composition: Water, alcohol, herbal extracts.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


CLP-/REACH-Notice
Symbol
Flame: Flammable GHS02 - Flame: Flammable
Signalword
Attention!
Hazard Statements
H226: Flammable liquid and vapour.
Precautionary statements
P102: Keep out of reach of children.
P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
P233: Keep container tightly closed.
P501: Dispose of contents/container to einer anerkannten Abfallentsorgungsanlage<...>.
Nominal quantity
0.5 l
Skip product gallery

Customers also bought

Sprühflasche, Tierpflege, Urinattacke, Hund, 100% Natur
casaCare Urine Attack 500 ml
Sizes: 500 ml

Cleaning agentOdor absorber, deeply degrades urine and fecal odorscasaCare Urine Attack effectively neutralizes unpleasant fecal odors, such as feces and urine, from areas where dogs have marked their territory or defecated. It works reliably on urine and feces odors on soiled textiles, carpets, tiles, wood, in cars, etc. It penetrates into the grout and thoroughly and reliably breaks down urine there without damaging the grout. casaCare Urine Attack is versatile in its applications: restrooms, restaurants, airports, schools, sports and recreational facilities, dog parks, exhibition halls, animal markets, cars, homes, nightclubs, dog training schools, pet boarding facilities, and after major events (e.g., areas with feces), etc.casaCare Urine Attack was developed for use in households with pets and is suitable for both indoor and outdoor use. It can be used both preventatively and as a treatment. casaCare Urine Attack permanently neutralizes fecal odors thanks to its two-step action and does not attempt to mask odors with a strong scent of its own.2-stage action method:Step 1: Immediate effect through highly effective odor absorbers.Step 2: Long-term effect through microorganisms that deeply break down disturbing urine and fecal odors. 

Content: 0.5 Liter (€41.90 / 1 Liter)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate 500 ml
casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate 500 ml
Sizes: 500 ml

Cleaning agentHighly concentrated all-purpose cleanercasaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate is a powerful all-purpose cleaner for removing stubborn dirt. Removes grease, oil, resin, wax, nicotine, pencil, ballpoint pen, felt-tip pen, ink, soot, insects, blood, egg white, tar stains, shoe polish, coffee, tea and wine stains. Universally applicable for cleaning surfaces and objects made of metal, stainless steel, iron, plastic, paint, wood, rubber, stone, ceramics and porcelain, glass, textiles, carpet, upholstered furniture and much more.can be used for cleaning in food processing plantsremoves the breeding ground for pathogensprotects all surfaces (metals, lacquers, rubber, plastics)degreases materials of all kindssuitable for use with foam lance and high-pressure cleaner as well as for windshield wiper water systemsfor cleaning carpets and upholstered furniture, can also be used in wet extraction unitsensures an economical use, as the cleaner can be diluted up to 1:40, depending on the type of applicationfor 5 L-canister: incl. drain tap and spray bottleExpert tip: In the case of stubborn stains on clothing, pre-treat the stains with casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate undiluted, then wash as usual. Please test the compatibility of the agent on a concealed area beforehand.Ingredients: <5% anionic surfactants, <5% non-ionic surfactantsList of ingredients: AQUA, SODIUM C10-13 ALKYL BENZENESULFONATE, TRISODIUM DICARBOXYMETHYL ALANINATE, POTASSIUM CUMENESULFONATE / SODIUM CUMENESULFONATE, SODIUM METASILICATE, POTASSIUM HYDROXIDE, SODIUM COCETH-30 SULFATE, C12-14 PARETH-7, Cl Direct Blue 199Application recommendation: Depending on the area of application, dilutions of 1:2 (1 part BioClean:2 parts water) to 1:40 are being used. Examples: 1:2 Bitumen, tar, lubricants, resin, adhesive residues, shoe polish. 1:10 Algae, insect removal, windshield wiper water, mold, stable cleaning. 1:30 Bicycles, cars, stains in upholstery, stain treatment clothing.DANGER • Contains benzenesulfonic acid, C10-13 alkyl derivatives, sodium salts, and disodium metasilicate. Causes serious eye irritation. Keep out of reach of children. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. IF ON SKIN: Wash with plenty of water and soap. If skin irritation occurs: Get medical advice/attention.

Content: 0.5 Liter (€37.90 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen