Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "casaCare Compost starter 1kg"

Valuable compost is produced by aerobic (with oxygen) conversion, foul odors are caused by putrefaction (anaerobic conversion). CasaCare Compost starter helps to support massively the rotting and humification in a natural way. As a result, putrefaction is virtually eliminated and - with proper handling of casaCare Compost starter - the natural conversion processes, which make the positive characteristics of compost during fertilization. Positive effects from casaCare Compost Starter: - Fight against rotting odor - Natural humus smell - Designed for hard cases - No chemical residues - therefore, compost treated with casaCare Compost starter is also suitable in the garden for the fertilization of food plants - Optimization of the fertilization properties of compost and better nutrient availability - control of parasites due to the implementation process - Not hazardous to water - Can also be used in bio compost bin

Manufacturer information "CasaCare"

Animal and environmentally friendly cleaning are not only important topics for pet owners. The chemicals contained in many cleaning products not only harm the environment, but also cause problems for animals and people. Allergic reactions to ingredients are not uncommon. The cleaning products of the casaCare brand are developed on the basis of natural ingredients and offer you a range of selected products that are safe for you, your home and your garden.

Application "casaCare Compost starter 1kg"

How for use: Always apply 50g per m² before applying new compost layers.

Store in a dry place and protect from cold!

Composition "casaCare Compost starter 1kg"

Composition: Special aluminum oxide, humus, diatomaceous earth, rock flour, lactic acid bacteria.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Magenschutz, Gastric Protection, Hundeernährung, Futterzusatz, Naturheilkunde

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Gastric Protection 400 g
Sizes: 400 g

Complementary feed (powder) for dogs and catsAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding – feeding-related support of the regeneration of the gastrointestinal tractDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%, sodium 0.18%Feeding recommendation: Add to the feed daily for at least 6 weeks. Cats: ca. 1 g/5 kg body weight. Dogs: ca. 2 g/10 kg body weight. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided. 

Variants from €8.95
Regular price: €31.95
Subscribe and save up to 5%
Hundeshampoo, Shampoo-Flasche, Tierpflege, 500 ml, milde Formel
Singulares Bog 430 g
Sizes: 430 g

Natural bog consists of organic matter from primordial plants. Its numerous humic acids, minerals, and trace elements make it an excellent supplementary feed. It supports the gastrointestinal activity in a natural way and can have a regulating effect on the production of excess gastric acid when fed regularly. In addition, it has a positive influence on feces and litter eating dogs.

Content: 0.43 Kilogramm (€60.35 / 1 Kilogramm)

Regular price: €25.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
+HuminoMin-Komplex
Huminational, EquiGreen, Mineral, Pferdefutter, 1.0kg?
EquiGreen HuminoMineral 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral cosists of the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. EquiGreen HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.HuminoMin® complex:mucosal protection for stomach and intestinetoxin binding in the intestineexcellent feed conversion - micronutrients are better absorbedcell protection through antioxidant propertiesregulation of acid-base balancesupport of the immune defense by balancing the lack of minerals

Content: 4 Kilogramm (€19.49 / 1 Kilogramm)

Variants from €26.95
Regular price: €77.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Kräuterig, Pflanze, Essen, Mayonaise, Postfach

Average rating of 4.33 out of 5 stars

cdProtect Dog forte+ 75 g
Sizes: 75 g

cdProtect Dog forte+ has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in cdProtect Dog forte+. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed cdProtect Dog forte+, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.075 Kilogramm (€226.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen