Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"

Aroma ambient spray für Katzen

Aroma spray to activate the play instinct and reduce stress


Cats love catnip !

With just a few sprays of feliTATZ Catnip Spray you can delight your cat with a small wellness session that relaxes your cat and activates the play instinct. Old toys or the scratching post become interesting again after spraying, and stress after moving or due to other life circumstances (second cat) are alleviated. Pamper your cat with feliTATZ Catnip Spray.



Composition: aqua, Polysorbate 20, catnip oil

Application recommendation: shake before use. Spray sparingly on toys and/or scratching post 2-3 x per week. Do not spray directly on the cats.
 

Properties:

Animal categories: Cats
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders, Spray
Product type: Toys, Supplementary feed
Special Requirements: Antistress & Calming, Antriebslos, Feeling, Intestines, Stress, Worm defense

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"
Anwendungsempfehlung: Vor Gebrauch schütteln. Spielzeug und/oder Kratzbaum 2-3 x pro Woche sparsam einsprühen. Nicht direkt auf die Katzen sprühen.
Composition "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"
Zusammensetzung: Aqua, Polysorbat 20, Katzenminzenöl

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Fut-BARF, MicroMineral, Tiernahrung, Pulver, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Ohrenreiniger, Ohrreiniger, Mittel, Sprühflasche, MilbenEx
MitesEx Ear Cleaner 20 ml
Sizes: 20 ml

RepellentDrops for repelling ear mitesMitesEx Ear Cleaner contains the active ingredient from the leaves of lemon eucalyptus. It is used to repel ear mites and to clean and care for irritated and sensitive external auditory canals in dogs, cats, and other pets.Ear mites are an unpleasant problem for our pets. The mites like to nest in the external auditory canal and the inner auricle. An infestation can be recognized by the often intense itching. The animals often shake their heads and may even scratch themselves bloody. Furthermore, large amounts of reddish-brown to black earwax are produced. If the mites are not expelled in time, secondary bacterial infections may occur. MitesEx Ear Cleaner repels these pests and gently and thoroughly frees the ears from mites.Expert tip: Due to dirt particles flying out, cleaning should be done outdoors or in a tiled room.Active substance: Eucalyptus citriodora oil hydrated, cyclized (EC Oil (H/C)) 100 g/L, BAuA Reg.-No.: N-84837. Origin of the active substance from the leaves of lemon eucalyptusApplication recommendation: Shake  before use. Keep the animal's head slightly lowered (ear canal direction) and apply 1-3 squirts of MitesEx Ear Cleaner daily into the external ear canal, depending on the size of the animal. Careful massaging can further improve the cleaning and care effect. The gently dissolved dirt and earwax is then shaken out by the animal on its own.Application time: 1 x daily for 3 weeks, then 1-2 x per week until improvement. 1 squirt = ca. 0.2 ml.Storage not below 18°C.WARNING • Causes serious eye irritation. Keep out of reach of children. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container to an authorized waste disposal site. Avoid contact with eyes, mucous membranes, mouth, and teats. Do not use on broken skin, on gestating or lactating animals, or on puppies under 4 months of age. Avoid breathing spray. Do not use this product near food or animal feed, or on surfaces that may come into contact with food or animal feed. Contains 1,8-cineole and citronellol. May produce an allergic reaction.Use biocides safely. Always read the label and product information before use. 

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Purinarm
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur Pur, Spezial-Brand

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Special Cattle 10 kg
Sizes: 10 kg

Fit-Crock Special Beef is designed to meet the needs of dogs who, due to their race or illness, prefer a low-purine nutrition. Especially for this purpose we completely relinquish yeast and rounded the composition wholesome..Fit-Crock Special Beef offers the complete package of high-quality dry feed in cold-pressed form, free from artificial additives and synthetic vitamins. Beef provides our beloved four-legged friends with important proteins.We deliberately avoided wheat and maize. Instead, we only use potatoes and oats to support optimal energy supply with stable blood sugar.Carrots are not only particularly digestible, they also supply B vitamins, iron, folic acid, magnesium, calcium and phosphorus.Together with the digestive tract-supporting properties of Jerusalem artichoke results in a balanced meal, which - as always - in cdVet is supplemented and rounded off by herbs. In order for the nutritional profile of your dog to be round and coherent, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. So we use only the best products in gentle cold pressing. Therefore, it is not necessary to enrich the feed with synthetic. Pure nature - from the first to the last bite.

Content: 10 Kilogramm (€5.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 10%
Katzen-Sprühnebel, Geruchsstopp, Spray-Flasche, FeliTatz, Gattung Katzenspray
feliTATZ OdorStop 100 ml
Sizes: 100 ml

Cleaning agentOdor absorber, deeply degrades urine and fecal odorsfeliTATZ OdorStop effectively neutralizes the odor around your litter box. Every cat owner knows the smell that a used litter box can give off, and no one likes it - not even the cat. feliTATZ OdorStop neutralizes this odor effectively thanks to its 2-step effective method and does not try to mask odors with a strong inherent odor, which can put off cats with their sensitive noses.2-stage action method:Step 1: Immediate effect through highly effective odor absorbers.Step 2: Long-term effect through microorganisms that deeply break down disturbing urine and fecal odors.Versatile application:feliTATZ OdorStop quickly provides fresh, clean air right after the litter box has been used.Sprayed on the litter, it prolongs the usability of cat litter, which often takes on an unpleasant urine odor after some time.When changing the litter, the odor of the thoroughly cleaned litter box can be sustainably neutralized with feliTATZ OdorStop.

Content: 0.1 Liter (€99.50 / 1 Liter)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen