Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "HustaVet Oil 250 ml"

Feed material (oil) for dogs, horses, rodents, and ornamental birds

For nutrition-related support of animals sensitive to the respiratory tract


In nature, animals also consume herbs and leaves whose ingredients are often rich in essential oils. The active ingredients contained in essential oils are particularly important for the condition of the respiratory tract, but also for digestion, and thus also have a positive influence on the body's defenses. The unique combination of beneficial plant and herbal oils makes HustaVet Oil the ideal basis for a feed supplement tailored to the needs of respiratory-sensitive animals.


Especially recommended:
 
  • In the case of long-standing hypersensitivity of the respiratory tract
  • For disorders of the immune system
  • For feeding-related support with allergies


Expert tip: If the immune system has been overreacting for some time, the feeding should take place over a period of at least 4 weeks. HustaVet Oil can contribute to immune modulation in the case of respiratory disorders. Experience has shown that an improvement in the condition of the respiratory tract can be delayed, but can often be profound and support the resistance of the bronchi (or the entire respiratory tract) in the long term.



Composition: pure Egyptian black cumin oil, cold pressed

Additives/kg: Flavouring compounds: fennel oil 3.3 g, star anise oil 3.3 g, sage oil 3.3 g, thyme oil 3.3 g, cumin oil 3.3 g, lavender oil 3.3 g.

Feeding recommendation: Add to the feed 1-2 x daily if required. Rodents/ornamental birds: 1-2 drops/animal. Dogs: 4-12 drops/animal depending on body weight. Ponies/small horses: 5-10 ml/animal. Large horses: 10-15 ml/animal. 10 drops correspond to ca. 0.3 ml.

Once opened, keep refrigerated and dark, and use within 3 months.
 

Properties:

Animal categories: Dogs, Horses, Donkeys, Rodents, Birds
Composition: Black cumin
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Vitamins, Breeding, BARF, Vegetarian, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Single oils
Product type: Single feed
Special Requirements: Cough, Digestion, Flatulence, Health, Internal organs, Intestines, Lungs, Respiratory tract

Manufacturer information "HustaVet"

Unique combinations of beneficial plant and herbal oils form the basis for the HustaVet food supplement series. All products are specially tailored to the needs of animals with sensitive respiratory tracts.

Application "HustaVet Oil 250 ml"
Fütterungsempfehlung: Bei Bedarf 1-2 x täglich dem Futter beifügen. Nager/Ziervögel: 1-2 Tropfen/Tier. Hunde: 4-12 Tropfen/Tier je nach Körpergewicht. Ponys/Kleinpferde: 5-10 ml/Tier. Großpferde: 10-15 ml/Tier. 10 Tropfen entsprechen ca. 0,3 ml.
Composition "HustaVet Oil 250 ml"
Zusammensetzung: reines ägyptisches Schwarzkümmelöl, kaltgepresst Zusatzstoffe/kg: Aromastoffe: Fenchelöl 3,3 g, Sternanisöl 3,3 g, Salbeiöl 3,3 g, Thymianöl 3,3 g, Kümmelöl 3,3 g, Lavendelöl 3,3 g.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
+HuminoMin-Komplex
Huminational, EquiGreen, Mineral, Pferdefutter, 1.0kg?
EquiGreen HuminoMineral 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral cosists of the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. EquiGreen HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.HuminoMin® complex:mucosal protection for stomach and intestinetoxin binding in the intestineexcellent feed conversion - micronutrients are better absorbedcell protection through antioxidant propertiesregulation of acid-base balancesupport of the immune defense by balancing the lack of minerals

Content: 4 Kilogramm (€19.49 / 1 Kilogramm)

Variants from €26.95
Regular price: €77.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Arthro Green, Pferd Ergänzung, Pelletform, 2000 g, Natur pur
ArthroGreen Horse 2 kg
Sizes: 2 kg

Complementary feed (powder) for horsesFor the demand-oriented feeding of animals sensitive to joints – special supply of joints, muscles, tendons with New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat)When you think of natural joint support, the New Zealand greenshell mussel comes to mind almost immediately. It has been used for centuries and valued as a natural support for joints. Its rich composition is also very popular in the equine sector and is used by many horse owners, because the greenshell mussel generally supports the cartilage, ligaments, and joints in the horse's body. Especially during periods of stress, feeding with greenshell mussel can help to strengthen healthy joints and make them less susceptible to degenerative processes.As many horses do not like the fishy taste of greenshell mussels at first, ArthroGreen Horse has optimized the tried-and-tested basis of ArthroGreen with high-quality plant ingredients that support the metabolism and joints and are tailored to the nutritional requirements of horses and ponies, and enriched it with ingredients that increase acceptance. Those are also characterized by their positive properties for regulating the acid-base balance, which can often play a decisive role in impaired joint function.Expert tip: ArthroGreen Horse is suitable for accompanying therapy. EquiGreen EquiMint is recommended for accompanying external care. To ensure an adequate supply of micronutrients and minerals, it is also advisable to feed EquiGreen HuminoMineral.Composition: ginkgo leaves, New Zealand greenshell mussel powder (freeze-dried) 15%, green oats, rose hip husks, devil's claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulina, willow bark, curcuma rootsAnalytical constituents: crude protein 19.6%, crude fat 5.3%, crude fiber 11.4%, crude ash 8.5%, calcium 1.46%, phosphorus 0.38%, sodium 0.28%Feeding recommendation: Add daily ca. 5 g/100 kg body weight to the feed. If required, the feeding amount can be increased. 1 tbsp. corresponds to ca. 5 g.Contains fishmeal - shall not be fed to ruminants. 

Content: 2 Kilogramm (€140.48 / 1 Kilogramm)

Variants from €114.95
Regular price: €280.95
Subscribe and save up to 5%
Detox-Pulver, EquiGreen, cdVet, Pferd, Mineralstoffpulver
EquiGreen Detox-Powder 2 kg
Sizes: 2 kg

EquiGreen Detox-Powder contains a high proportion of bentonite-montmorillonite, which is by nature particularly suitable for more ethnic horse breeds such as Quarter Horses, Icelandic and Arabian horses. These horse breeds are genetically adapted to areas with high silicate deposits and require larger amounts of these natural mineral earths.Toxin contamination in the basic feed, as well as the over-supply of protein, are often the causes of metabolic overloads. EquiGreen Detox-Powder contains highly efficient ingredients that can contribute to adsorbing toxins and at the same time to reliefe the liver. The intestine is being supported to adsorb toxins and subsequently to excrete them. This way, it is made difficult for harmful substances to penetrate into the organism.Contained prebiotics support the mucus-containing protective barrier of the intestine and its non-specific immune system. The combination with radical scavengers and kidney-supporting herbs makes EquiGreen Detox-Powder a must for metabolically sensitive horses that are genetically adapted to barren steppe landscapes with low-energy grasses.

Content: 2 Kilogramm (€26.98 / 1 Kilogramm)

Variants from €31.95
Regular price: €53.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Darmreiniger, GutClean, cdVet, EquiGreen, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutClean 500 ml
Sizes: 250 ml

Complementary feed (liquid) for horsesFor intestinal cleansing – for the demand-oriented supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsDigestive disorders, diarrhea, and other intestinal problems are often the result of an incorrect nutrition and not intact intestinal flora, respectively. EquiGreen GutClean is a natural, liquid food supplement to support of feed intake in case of digestive disorders and to promote the natural intestinal flora. EquiGreen GutClean supplements the feeding, with herbs and vegetable extracts, in a natural way to compensate for nutritional deficiencies.Expert tip: The use of chemical worming treatments as well as the administration of antibiotics can lead to the intestinal balance being disturbed. Therefore, especially after this and in case of already existing intestinal problems, a feeding of EquiGreen GutClean with subsequent restorative feeding of EquiGreen ToxiVet sorb and EquiGreen GutActive. is recommended.Composition: fruit vinegar, dextrose, elderberry juice, beetroot juice, fermented cereals (liquid), acerolacherry pulp, gingko leaves, stinging nettle (ground), ribwort plantain leaves, artichoke leaves, anise seeds, thyme, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Preservative: lactic acid (1a270)* 2.38 g. Flavouring compounds: chestnut extract 50.0 g, ethanol (2b02078) 4.03 g, oregano oil 0.24 g.*The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content. The mixture of different sources of lactic acid shall not exceed the permitted maximum level of 20000 mg/kg in complete feedingstuffs.Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fat 0.2%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, moisture 90%, sodium 0,02%Feeding recommendation: Give 1-2 ml/100 kg body weight daily for 20-25 days directly into the muzzle or add to the feed. 

Content: 0.25 Liter (€103.80 / 1 Liter)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen