Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen GutActive 1 L"

For the production of EquiGreen GutActive wild plants and herbs are together fermented in a natural process. During this fermentation multiply the probiotic microorganisms and produce it so valuable for us substances for example lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. Through this particular mixture of valuable lactic acid bacteria and Co.the pH value in the digestive tract can be regulated, the development of pathogenic bacteria is reduced on the natural way. This makes EquiGreen GutActive to a holistic product in which all the components complement each other and act together.

The fermented herbs in EquiGreen GutActive support the balance of intestinal flora and the entire microbiological situation.



- Milk-free and therefore very well suited for milk and milk product intolerance.

- Sugar-free and therefore suitable for diabetics. During the fermentation process to increase the lactic acid bacteria by breaking down the sugar and turn it into lactic and acetic acid. Only after the sugar is completely degraded, is completed the fermentation process.

- Contains no alcohol.

- The contained herbs are after the fermentation isn´t in the original form available and are thereby homeopathy compatible and most easily compatible.

Properties:

Animal categories: Horses, Donkeys
Composition: Bedstraw, Chicory, Echinacea, Fenugreek, Hibiscus, Nettle, Oregano, Peppermint, Thyme, Yarrow
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Probiotic, Vitamins, Breeding, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Liquid
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Constipation, Digestion, Health, Immune system, Internal organs, Intestines, Liquid dispensation, Metabolism, Mucous membrane protection

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

Application "EquiGreen GutActive 1 L"

Feeding recommendation: Add 20-25 ml/200 kg body weight 1 x daily to the feed for at least 4-6 weeks.

Store it cool and dark, protect from frost!

Composition "EquiGreen GutActive 1 L"

Composition: stinging nettle, echinacea, hibiscus, oregano, peppermint, stevia, fenugreek seed, ribwort plantain leaves, licorice root, yarrow herb, wormwood herb, marshmallow roots, thyme, Chinese rhubarb root, anise, fennel, raspberry leaves, cowslip roots, aronia berries pomace, spiny restharrow roots, rosemary leaves, sunflower blossoms, rock salt, sugar cane molasses.

Analytical constituents: crude protein 0.2%, crude fiber 0.2%, crude fat 0%, crude ash 0%, moisture 98.3%, sodium 0.031%.

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Anja Verified Buyer

13 September 2026 10:12

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

Tip
Darmreiniger, GutClean, cdVet, EquiGreen, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutClean 500 ml
Sizes: 250 ml

Complementary feed (liquid) for horsesFor intestinal cleansing – for the demand-oriented supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsDigestive disorders, diarrhea, and other intestinal problems are often the result of an incorrect nutrition and not intact intestinal flora, respectively. EquiGreen GutClean is a natural, liquid food supplement to support of feed intake in case of digestive disorders and to promote the natural intestinal flora. EquiGreen GutClean supplements the feeding, with herbs and vegetable extracts, in a natural way to compensate for nutritional deficiencies.Expert tip: The use of chemical worming treatments as well as the administration of antibiotics can lead to the intestinal balance being disturbed. Therefore, especially after this and in case of already existing intestinal problems, a feeding of EquiGreen GutClean with subsequent restorative feeding of EquiGreen ToxiVet sorb and EquiGreen GutActive. is recommended.Composition: fruit vinegar, dextrose, elderberry juice, beetroot juice, fermented cereals (liquid), acerolacherry pulp, gingko leaves, stinging nettle (ground), ribwort plantain leaves, artichoke leaves, anise seeds, thyme, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Preservative: lactic acid (1a270)* 2.38 g. Flavouring compounds: chestnut extract 50.0 g, ethanol (2b02078) 4.03 g, oregano oil 0.24 g.*The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content. The mixture of different sources of lactic acid shall not exceed the permitted maximum level of 20000 mg/kg in complete feedingstuffs.Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fat 0.2%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, moisture 90%, sodium 0,02%Feeding recommendation: Give 1-2 ml/100 kg body weight daily for 20-25 days directly into the muzzle or add to the feed. 

Content: 0.25 Liter (€103.80 / 1 Liter)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
vetmed, toxicvet, behandlung, tiergesundheit, sorbent

Average rating of 4.5 out of 5 stars

EquiGreen ToxiVet sorb 900 g
Sizes: 900 g

Complementary feed (powder, pellets) for horsesFor demand-oriented feeding of metabolically sensitive horses with toxin-binding and prebiotic propertiesIn the feeding of our horses, there are ever greater barriers to overcome in order to ensure a feeding that is as close to nature as possible. Toxin contamination in the basic feed, as well as the over-supply of protein, are often the causes of metabolic overloads.EquiGreen ToxiVet sorb contains highly efficient ingredients that can contribute to adsorbing toxins and at the same time to reliefe the liver. The intestine is being supported to adsorb toxins and subsequently to excrete them. This way, it is made difficult for harmful substances to penetrate into the organism.EquiGreen ToxiVet sorb is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. Due to mannan-oligosaccharides (MOS), the mucous protective barrier of the intestine and its non-specific immune system is positively influenced.Expert tip ToxiVet sorb can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related digestive disorders. However, if GutActive is fed at the same time, the individual products should be fed with a time delay (e.g. morning/evening). ToxiVet sorb has proved particularly effective as part of an intestinal cleanse with GutClean and GutActive. We also recommend additionally EquiGreen HuminoMineral for the supply of micronutrients. 

Variants from €29.95
Regular price: €31.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Kräuter, Wildkräuter, Tierfutter, Mineralfutter, 3 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Lick Stone Wild Herbs 3 kg
Sizes: 3 kg

Mineral complementary feed for horses, cattle, alpacas, camels, sheep, goats, and game animalsSea salt lickstone with bitter and tanninsThe regular intake of bitter and tannic substances is often greatly underestimated in animal nutrition. Wild species instinctively ingest them to effectively support their intestinal flora (intestinal microbiome) and, thus, their immune system. The bile flow stimulated by bitter substances is essential for the proper absorption of nutrients, as the intestinal milieu is shifted into the alkaline range, and only in this way can the enzymatic breakdown and utilization of food succeed optimally.Bitter substances are also of particular importance with regard to uninvited intestinal inhabitants, however, as they strengthen the body's own defenses against parasites in the animal's intestine and can provide a temporary, worm-hostile intestinal environment. In addition, tannins support the protective layer in the intestine and also impede the adhesion and penetration of toxic irritants.But also metabolism-sensitive animals benefit from a well-established intestinal flora. Bitter substances keep digestion going and support liver function.Expert tip: If you should notice that the cdVet Lick Stone Wild Herbs is licked excessively, this may indicate an increased need for bitter and tannic substances. In those cases, we recommend that you cover the need with EquiGreen WK-Mix and privet WK-Mix, respectively.Composition: sea salt, pumpkin seeds, walnut leaves, male fern herb, sweet wormwood herb, dandelion root, wild garlic herb, corianderAnalytical constituents: sodium 38,0%, calcium 0.2%, magnesium 0.15%, phosphorus 0.15% 

Content: 3 Kilogramm (€5.65 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 15%
Huminon Mineral, Mineral Supplement, Pet Fish Food, EquiGreen, 4000 g

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen HuminoMineral NP 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral NP combines the classic EquiGreen MicroMineral now with the unique HuminoMin® complex to create an unprecedented overall concept of vitality and nutrients. Sunflower seeds are naturally rich in essential amino acids, vitamins, minerals and trace elements. Particularly noteworthy is their high content of zinc and magnesium. They also contain a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, beta carotene, sulfur, potassium and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: gut health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to taking up and recycling the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: The ingenious composition protects and supports the function of the mucous membranes of the stomach and intestine, which favors the absorption of the necessary micronutrients.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or even externally added poisons such as glyphosate are already bound in the intestine and excreted via the faeces. This reduces the burden on the organism because it does not enter the blood and protect organs and tissues. The presence of glyphosate in more and more animal feeds - of plant and animal origin - is leading to more and more problems in the supply of minerals and trace elements. Because glyphosate has the property that it binds these micronutrients already in the soil as well as in the plant and in the carcass to insoluble complex compounds. These are therefore no longer available for the supply of the organism. It comes to a deficiency situation, although actually enough minerals and trace elements would be present, since these were bound by glyphosate so that they cannot be taken up. The fact that the HuminoMin® complex in turn binds glyphosate makes these vital nutrients better reusable by the body.In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties. 

Content: 4 Kilogramm (€22.25 / 1 Kilogramm)

Regular price: €89.00
Subscribe and save up to 15%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen