Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ OdorStop 100 ml"

Cleaning agent

Odor absorber, deeply degrades urine and fecal odors


feliTATZ OdorStop effectively neutralizes the odor around your litter box. Every cat owner knows the smell that a used litter box can give off, and no one likes it - not even the cat. feliTATZ OdorStop neutralizes this odor effectively thanks to its 2-step effective method and does not try to mask odors with a strong inherent odor, which can put off cats with their sensitive noses.

2-stage action method:
Step 1: Immediate effect through highly effective odor absorbers.
Step 2: Long-term effect through microorganisms that deeply break down disturbing urine and fecal odors.


Versatile application:
  • feliTATZ OdorStop quickly provides fresh, clean air right after the litter box has been used.
  • Sprayed on the litter, it prolongs the usability of cat litter, which often takes on an unpleasant urine odor after some time.
  • When changing the litter, the odor of the thoroughly cleaned litter box can be sustainably neutralized with feliTATZ OdorStop.

Properties:

Animal categories: Cats
Area of Application: External
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Spray
Special Requirements: Odour binding

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ OdorStop 100 ml"
Application recommendation: Spray cat litter sparingly after each cleaning. For a complete cleaning, wash the entire litter box, then spray evenly with feliTATZ OdorStop, then allow to dry.
Composition "feliTATZ OdorStop 100 ml"
Ingredients: <5% non-ionic surfactants
List of ingredients: AQUA, BUTOXYDIGLYCOL, TETRASODIUM IMINODISUCCINATE, LAURETH-4, CAPRYL GLUCOSIDE, TRIETHANOLAMINE, TETRAHYDROXYPROPYL ETHYLENEDIAMINE, CITRIC ACID, PARFUM, C.I.REACTIVE BLUE 38, ACID YELLOW 23

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Zahnpflege, Spray, Zahnfleisch, Kompaktflasche, Kinderfreundlich
feliTATZ dental care 20ml
Sizes: 20 ml

Bacteria and fungi form often a mouth flora, which adversely affect the health. Inflammation of the gums, mouth rot, dental calculus formation, tooth loss are also often the direct consequences - loss of appetite, pain in the jaw area, unpleasant mouth odor, but also further in the body scattering of infection are unfortunately not uncommon.Therefore, an optimal care and mouth hygiene is especially in sensitive animals is an important contribution to the health and well-being.feli TATZ dental care contains valuable oils from Boswellia, sage, star anise, fennel, thyme and clove.- cares the teeth and gums- Odor and gum tonic- Provides an effective supplement to the tooth and mouth hygiene- More adherent by the oily consistency- Suitable without spraying sound, therefore suitable for sensitive animals

Content: 0.02 Liter (€597.50 / 1 Liter)

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
KittenMilch, Katzenmilch, Tiernahrung, Flasche, Katzenliebhaber Geschenk
feliTATZ Kitten Milk 90 g
Sizes: 90 g

Milk replacer complementary feed (powder) for catsReplacement milk in case of failure of the damParticularly gentle spray-dried powder from milk in combination with a high proportion of high-quality colostrum are used as the basis for feliTATZ Kitten Milk. Due to this composition, it is best adapted to the mother's milk and is also highly digestible for motherless kittens. feliTATZ Kitten Milk is free from any synthetic additives.feliTATZ Kitten Milk can be fed as a replacement milk when the dam is absent, e.g. due to death or illness. For the first 3-4 weeks of life, kittens should be able to manage on their mother's milk alone. In case of milk shortage or large litters, the use of replacement milk can protect the kittens from malnutrition.feliTATZ Kitten Milk is adapted to a digestion of the kittens remaining stably, additionally contains the necessary defense components, is particularly high-quality and easily digestible. Your pet needs sufficient time to get used to the new food. To avoid digestive disorders, the change of food should be done slowly and gradually.Stimulate the kitten's belly with a soft, body-warm cloth to stimulate digestion. Until 3 weeks of age, kittens are unable to urinate or defecate on their own. Normally, the bitch stimulates the kittens' digestion by licking their bellies, so it is beneficial to imitate this behavior of the bitch after each bottle and stimulate the little belly. This prevents possible constipation.Expert tip: Additional kitten milk is superfluous if the dam is healthy and gives enough milk.Please consider the feeding recommendation only as a guideline for a balanced, demand-oriented  diet for your kittens. These figures have been calculated according to the latest scientific knowledge, but it is essential to adapt them to the individual needs of your kittens. Because one single figure cannot possibly do justice to all individual differences and conditions such as breed, age and size of the kittens, exercise performance, environmental influences (weather, summer, winter), etc. EMERGENCY SET: 90 g. In order to be prepared for emergencies, we recommend that owners of gestating cats always have feliTATZ Kitten Milk and singulares Colostrum in stock!Composition: whole milk powder, colostrum powder, whey protein concentrate, sodium chloride, locust bean mealAnalytical constituents: crude protein 28.9%, crude fat 21.4%, crude fiber 0.0%, crude ash 6.1%, calcium 0.75%, phosphorus 0.60%, sodium 0.35%, lysine 1.70%, methionine 0.75%Feeding recommendation: Mix 1 part of powder with 3 parts of hot, no longer boiling water, and let cool to feeding temperature. Feeding amount: ca. 15-25 ml per 100 g puppy weight per day. The daily amount should be divided into 6-10 feeds in the first week, decreasing to 4 feeds per day later on. The amount fed may vary depending on the breed and nutritional status of the kittens. 

Content: 0.09 Kilogramm (€132.78 / 1 Kilogramm)

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Ohrreiniger, Tropffläche, Fläschchen, Tiermotiv, Katzendesign
feliTATZ Ear Cleaner 20 ml
Sizes: 20 ml

With feliTATZ Ear Cleaner, you clean and care for the ears of your cat in a gentle manner. The earwax (cerumen) is often poorly or not at all transported to the outside and can lead to a blockage of the external auditory canal. Sebum and cerumen form the breeding ground for pathogenic fungi and bacteria.Stubborn soiling is loosend by regular and gentle cleaning with feliTATZ Ear Cleaner. Renewed soiling adhesions can be avoided. feliTATZ Ear Cleaner promotes the development of a skin ambience that makes it more difficult for harmful fungi and bacteria to recolonize. Ear health is supported in a natural manner.

Content: 0.02 Liter (€597.50 / 1 Liter)

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Reviermarkierer, Bio-Bachblüten, Bachblüten, Tropfen, Flasche
Organic Bach Flowers Territory Marker 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. To this freshly picked flowers were placed in a bowl with water, due to transmit their biophysical energy according to the cooking method or the sun method on the water. So you won 37 different plant extracts as well as an essence of spring water.Bio-Bach flower contain no alcohol or sugar. In addition, not only the flower essences but also contained all the other ingredients are Bio certified . Unique is also the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of holistic quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Skip product gallery

Customers also bought

feliTATZ Catnip Spray 50 ml
feliTATZ Catnip Spray 50 ml
Sizes: 50 ml

Aroma ambient spray für KatzenAroma spray to activate the play instinct and reduce stressCats love catnip !With just a few sprays of feliTATZ Catnip Spray you can delight your cat with a small wellness session that relaxes your cat and activates the play instinct. Old toys or the scratching post become interesting again after spraying, and stress after moving or due to other life circumstances (second cat) are alleviated. Pamper your cat with feliTATZ Catnip Spray.Composition: aqua, Polysorbate 20, catnip oilApplication recommendation: shake before use. Spray sparingly on toys and/or scratching post 2-3 x per week. Do not spray directly on the cats. 

Content: 0.05 Liter (€199.00 / 1 Liter)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Heu Schutz, EquiGreen, Tierarztprodukt, Flüssigmedikament, 100% Natur

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen Hay Protect 500 ml
Sizes: 500 ml

Complementary feed (liquid) for horsesSpray for a fungus-hostile hayMold and spores can significantly burden the sensitive respiratory tract of horses and, in the case of sensitive animals, the entire organism. Yet we are surrounded by a natural content of spores in the air every day. Only when these spores encounter a suitable breeding ground can an overpopulation of mold develop, which can be harmful to health. Improperly dried or stored hay can be such a breeding ground. The mold is not always visible to the naked eye. The already dangerous threads permeate the hay even before the fungus is recognizable as such.EquiGreen Hay Protect starts exactly here and is very easy and uncomplicated to use. The essential oils evaporate into the hay and can thus massively contain the proliferation of mold. At the same time, the structure of the hay is preserved - and thus also its acceptance. In addition, the respiratory tract is supported by the scent of the essential oils.Composition: linseed oil, sodium chlorideAdditives/kg: Sensory additives: oregano oil 29 g.Analytical constituents: crude protein 2.5%, crude fat 4%, crude fiber 0.5%, crude ash 1.1%, moisture 93%, sodium 0.4%Application recommendation: Initially add 5 ml/L to the pressure sprayer and spray the hay with it. Thereafter, the application rate can be reduced to 3-4 ml/L.Store it cool and dark! 

Content: 0.5 Liter (€53.00 / 1 Liter)

Regular price: €26.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen