Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ dental care 20ml"

Bacteria and fungi form often a mouth flora, which adversely affect the health. Inflammation of the gums, mouth rot, dental calculus formation, tooth loss are also often the direct consequences - loss of appetite, pain in the jaw area, unpleasant mouth odor, but also further in the body scattering of infection are unfortunately not uncommon.

Therefore, an optimal care and mouth hygiene is especially in sensitive animals is an important contribution to the health and well-being.



feli TATZ dental care contains valuable oils from Boswellia, sage, star anise, fennel, thyme and clove.

- cares the teeth and gums

- Odor and gum tonic

- Provides an effective supplement to the tooth and mouth hygiene

- More adherent by the oily consistency

- Suitable without spraying sound, therefore suitable for sensitive animals

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Argan, Boswellia, Clove, Fennel, Hemp, Sage (salvia officinalis), Star anise, Thyme
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Spray
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Care, Dental care, Plaque on teeth, Redness

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ dental care 20ml"

How to use: Spray once daily on the teeth and gums as needed.

Store in cool and dark place Shake well before use!

Composition "feliTATZ dental care 20ml"

Composition: Organic hemp oil, organic argan oil, Boswelliaöl, sage oil, star anise oil, fennel oil, thyme oil, clove oil.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


CLP-/REACH-Notice
EU hazard statements (EUH)
EUH208: Contains Weihrauchöl, Fenchelöl süß und Sternanisöl. May produce an allergic reaction.
EUH210: Safety data sheet available on request.
Nominal quantity
0.02 l
Skip product gallery

Customers also bought

Eimer, Gastric protection, Magenschutz, Tierheilmittel, Magenschutz
EquiGreen Magenschutz 1.5 kg
Sizes: 1,5 kg

Complementary feed (powder) for horsesAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding - in support of the regeneration of the gastrointestinal tract due to feedingDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Constituants analytiques: protéine brute 9,7%, matière graisse brute 7,3%, cellulose brute 13,3%, cendres brutes 9,9%, sodium 0,18%Feeding recommendation: Add daily ca. 10 g/100 kg body weight to the feed for at least 6 weeks.. In case of increased need, the indicated feeding quantity can be doubled. 1 tbsp. corresponds to ca. 5 g. Maximum amount of EquiGreen Gastric Protection: 400 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Content: 1.5 Kilogramm (€55.97 / 1 Kilogramm)

Regular price: €83.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Singulares Linseed Oil 100 ml
Singulares Linseed Oil 100 ml
Sizes: 100 ml

Feed material for dogs, cats, and horsesLike all cdVet oils, Singulares Linseed Oil obtained from linseed is a cold-pressed oil of outstanding quality. Its special feature is its extremely high omega-3 fatty acid content of up to 57%. This makes it ideal for balancing the omega-6 to omega-3 fatty acid ratio. Linseed oil is also an excellent source of energy, and not just for horses.

Regular price: €5.95
Subscribe and save up to 5%
feliTATZ insektoVet Herbal 100 g
feliTATZ insektoVet Herbal 100 g
Sizes: 100 g

Complementary feed (powder) for catsFeeding-related support of the skin metabolism, 100% naturalAnimals often suffer from nutrition-related stress on the skin metabolism. However, the skin and fur have very important functions. They serve as a barrier against external influences such as heat, cold, etc.feliTATZ insektoVet Herbal has been developed precisely for this nutritional situation. The herbs it contains, especially the multitude of natural B vitamins, amino acids, various minerals, and trace elements, nutritionally-related support the skin metabolism and thus contribute to a positive development of the skin milieu and odor. feliTATZ insektoVet Herbal can reduce the animal's own odor, so that your cat is no longer perceived by insects and pests as an attractive host that is worth infesting.Expert tip: feliTATZ insektoVet Herbal can of course be combined with our other cdVet products such as feliTATZ Defense Concentrate and insektoVet Combi Spray.Composition: brewers' yeast, grated coconut, rockrose leaves, catnip herbAnalytical constituents: crude protein 28.7%, crude fat 25.6%, crude fiber 8.6%, crude ash 3.8%Feeding recommendation: Add 1 g/5 kg body weight to the feed daily. If necessary, the feeding quantity can be doubled. 1 half tsp. corresponds to ca. 1 g. 

Content: 0.1 Kilogramm (€109.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen