Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "herbaVet Traumagin liquid 2.5 L"

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses
Composition: Arnica, Horse chestnuts, Marigold (calendula officinalis)
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Vegetarian, Lactose-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Seniors
Product form: Liquid
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Arthritis / Osteoarthritis, Bones, Cruciate ligament tear, Durchtrittigkeit, Health, Hip and elbow joints, Joints, Musculoskeletal system, Patellar luxation, Spondylosis, Tendons, Tendon tear

Manufacturer information "herbaVet"

The wide range of the herbaVet series was put together especially for therapists and offers the right concept for every professional therapist.

The herbaVet therapist line includes feed supplements, care and hygiene products and offers valuable support to professional therapists. The animal-specific needs from the cell to the heart and joints are covered in a wide spectrum.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

EquiGreen SeniorHorse 1.8 kg
EquiGreen SeniorHorse 1.8 kg
Sizes: 1,8 kg

Especially in older horses, the physiological body functions are often weakened. By an optimal supply of vitamins, trace elements, amino acids and selected herbs nutritional deficiencies can be compensated.A balanced diet with optimal basic nutrients, appropriate concentrate intake and the best complementary feed is just as important as the best environmental conditions, as well as a personalized training program.

Content: 1.8 Kilogramm (€28.86 / 1 Kilogramm)

Regular price: €51.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaVet Urogin 30 g
herbaVet Urogin 30 g
Sizes: 30 g

Content: 0.03 Kilogramm (€865.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.95
Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Huminon Mineral, Mineral Supplement, Pet Fish Food, EquiGreen, 4000 g

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen HuminoMineral NP 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral NP combines the classic EquiGreen MicroMineral now with the unique HuminoMin® complex to create an unprecedented overall concept of vitality and nutrients. Sunflower seeds are naturally rich in essential amino acids, vitamins, minerals and trace elements. Particularly noteworthy is their high content of zinc and magnesium. They also contain a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, beta carotene, sulfur, potassium and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: gut health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to taking up and recycling the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: The ingenious composition protects and supports the function of the mucous membranes of the stomach and intestine, which favors the absorption of the necessary micronutrients.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or even externally added poisons such as glyphosate are already bound in the intestine and excreted via the faeces. This reduces the burden on the organism because it does not enter the blood and protect organs and tissues. The presence of glyphosate in more and more animal feeds - of plant and animal origin - is leading to more and more problems in the supply of minerals and trace elements. Because glyphosate has the property that it binds these micronutrients already in the soil as well as in the plant and in the carcass to insoluble complex compounds. These are therefore no longer available for the supply of the organism. It comes to a deficiency situation, although actually enough minerals and trace elements would be present, since these were bound by glyphosate so that they cannot be taken up. The fact that the HuminoMin® complex in turn binds glyphosate makes these vital nutrients better reusable by the body.In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties. 

Content: 4 Kilogramm (€22.25 / 1 Kilogramm)

Regular price: €89.00
Subscribe and save up to 15%
EquiGreen WK-Mix 150 g

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen WK-Mix 150 g
Sizes: 150 g

EquiGreen WK-Mix was developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in EquiGreen WK-Mix. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed EquiGreen WK-Mix, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.15 Kilogramm (€193.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €16.95
Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen