Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MicroMineral Dog & Cat 3 kg"

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.

Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.

Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:

in growth
in fur changing
in training and competition use
in breeding
at stress
at problems with fur and skin
at older animals
at metabolism problems and allergies


Possible consequences of nutrient deficiency:

problems with the fur change
flaky skin
dull fur
developmental delay
degeneration of bones and joints
weakened immune system
early signs of aging
susceptibility to stress
birth difficulties

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Grape seed flour, Malt, Seaweed meal
Feed Profile: Leisure, Sugar-free, Vitamins, Breeding, Without additives, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Earth / Grass, Health, Internal organs, Minerals

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "MicroMineral Dog & Cat 3 kg"
Fütterungsempfehlung: Täglich dem Futter beifügen. Hunde: 3 g/10 kg Körpergewicht. Katzen: 2 g/5 kg Körpergewicht. 1 halber TL entspricht ca. 2,1 g. Expertentipp: Eine gestörte Darmflora ist oft eine weitere Ursache für Mangelerscheinungen. Daher ist eine 14-tägige Intensivfütterung mit cdVet DarmRein zu empfehlen. Weitere Anzeichen für einen Mangel in der Ernährung sind z.B. Unrat fressen (wie Dreck, Exkremente usw.) und ein verzögerter Fellwechsel.
Composition "MicroMineral Dog & Cat 3 kg"
Zusammensetzung: Algenkalk, Malzkeime, Seealgenmehl, Traubenkernmehl, Bierhefe, Bierhefezellwände (MOS) Analytische Bestandteile: Kalzium 17,0%, Magnesium 1,25%, Kalium 0,65%, Phosphor 0,25%, Natrium 0,65%, salzsäureunlösliche Asche 6,0%

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

Iris K. Verified Buyer

20 August 2026 16:51

Review with rating of 4 out of 5 stars

4 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Micha P. Verified Buyer

24 June 2026 14:33

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

arthrogreen, junior supplement, knorpel, kapseln, naturprodukt
ArthroGreen Junior 80 g
Sizes: 80 g

ArthroGreen Junior is particularly suitable for growing animals to provide nutrition-related important building blocks for the joint structures and the musculoskeletal system during this elementary period of growth.ArthroGreen Junior is characterized by its high vitamin C content. Vitamin C is an important factor for the release of the growth hormone in the body and must not be in short supply especially in the phase of maturation. Furthermore, vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage.The glycosaminoglycans provided by the green-lipped mussel are a natural component of the synovia (synovial fluid) and thus provide important building blocks for naturally balanced growth. With the other ingredients, the whole is supplemented with almost 70% digestible protein, a high variety of vitamins, trace elements, minerals and amino acids that can create good conditions for young animals in growth.

Content: 0.08 Kilogramm (€249.38 / 1 Kilogramm)

Regular price: €19.95
Subscribe and save up to 5%
Futteröl, Öl 3-6-9, Tierernährung, Fit-BARF, natürlich

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 250 ml
Sizes: 250 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Flasche, 55 ml, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.5 Liter (€25.90 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Glutenfrei
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur PUR, Beutel
Fit-Crock Basic Cattle Maxi 10 kg
Sizes: 10 kg

Complete feed for dogsNatural, cold-pressed dry dog food with beef - without gluten !Fit-Crock Basic Cattle is our top feed in the usual cdVet quality with a moderate protein content. It is therefore also ideal as a dry supplement to partial BARF or for the BARF break. The animal proteins come mainly from cattle from species-appropriate grazing.Also ideal for weight reduction in overweight dogs, for controlled protein reduction in dogs with liver and kidney disease, and for sensitive dogs with stomach and intestinal problems. Gently processed vegetables and valuable carbohydrates as an easily digestible source of energy result in a balanced meal, which - as always with cdVet – is supplemented and rounded off with our minerals. To ensure that your dog's nutritional profile is complete and harmonious, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. We only use the best products in gentle cold pressing. Pure nature - from the first to the last biteExpert tip: From a naturopathic point of view, animal nutrition should always be based on several pillars. We, therefore, generally recommend the additional feeding of.cdVet MicroMineral and GutActive.Composition: meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maïs, rice, maize germs, marine fish meal, molasses, brewers' yeast, carrot pomace, whey powder, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower seed expeller, maerl, peat, malt rootlets, birch leaves, stinging nettle herb, milk thistle herb, dandelion herb, seaweed meal, dandelion rootAnalytical constituents: crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0.9%, crude ash 7.4%, calcium 1.39%, phosphorus 0.67%Feeding recommendation as main feed:  Weight of the dogDaily amount 1 –   5 kg50 – 100 g 5 – 10 kg100 – 200 g 10 – 20 kg200 – 300 g 20 – 35 kg300 – 400 g 35 – 50 kg400 – 500 g 50 – 65 kg500 – 600 g The information on our cold-pressed dog food is merely a guideline for a balanced diet that is based to the dog's needs. However, they should be adapted to the individual needs of the dog, as requirements can vary depending on the breed, age and size of the dog, training performance, and ambient influences. Fresh water should always be available.Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.

Content: 10 Kilogramm (€4.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €44.95
Subscribe and save up to 10%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen