Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ Organic Hairball Oil 50 ml"

Hair swallowed during the natural cleaning process can give your cat a hard time. They tickle in the throat, block the stomach or do not quite want to pass through the intestine. With feliTATZ Organic Hairball Oil you offer your cat the opportunity to better channel the swallowed hair through its digestive tract and excrete it.

The unique combination of different, cold-pressed oils in organic quality additionally provides your cat with valuable essential fatty acids and can improve the food intake of fussy feeders.


Reduction of wheezing and choking feeling
Support in excretion of ingested hair
Healthy skin - shiny fur
Reduces hair loss
Rich in omega-3 and omega-6 fatty acids
Good acceptance

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Argan, Borage, Coconut, Evening primrose, Hemp, Sunflower oil
Feed Profile: Leisure, Vitamins, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Cold-pressed, Oils & essential fatty acids, High energy, Feeding
Phase of life: Seniors
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Care, Dandruff, Digestion, Dry skin, Dull coat, Fur, Fur change, Health, Internal organs, Intestines, Parasite defense, Skin, Stomach, Tick ​​defense, Vomit

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ Organic Hairball Oil 50 ml"

How to use: Add daily 10-30 drops to the feed.

Composition "feliTATZ Organic Hairball Oil 50 ml"

Composition: sunflower oil*, coconut oil*, evening primrose oil*, argan oil*, borage oil*, hemp oil*

*cold pressed, from controlled organic cultivation. Eco-Control-Center DE-ÖKO-001, EU/non-EU agriculture.

Analytical constituents: crude protein 0.1%, crude fat 99.6%, crude fiber 0.1%, crude ash 0.2%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Arthro Green, Gelenk-Ergänzung, Naturprodukt, Grüne Deckel, 100% Natur
ArthroGreen plus 330 g
Sizes: 330 g

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Content: 0.33 Kilogramm (€233.18 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.95
Regular price: €76.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
+HuminoMin-Komplex
Eimer, HuminoMineral, Tierarztbedarf, Ergänzungsfuttermittel, 0.9 kg
EquiGreen HuminoMineral 8 kg
Sizes: 8 kg

EquiGreen HuminoMineral cosists of the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. EquiGreen HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.HuminoMin® complex:mucosal protection for stomach and intestinetoxin binding in the intestineexcellent feed conversion - micronutrients are better absorbedcell protection through antioxidant propertiesregulation of acid-base balancesupport of the immune defense by balancing the lack of minerals

Content: 8 Kilogramm (€17.37 / 1 Kilogramm)

Variants from €26.95
Regular price: €138.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Collagen, ArthroGreen, CdVet, Natur Pur, Kollagen

Average rating of 5 out of 5 stars

ArthroGreen Collagen 300 g
Sizes: 300 g

ArthroGreen Collagen - so everything runs like a clockworkArthroGreen Classic was completed with well utilizable collagen peptides. This unique combination of greenshell mussel (non-defatted mussel meat), collagen, and metabolism-supporting herbs can, through the ingredients contained, strengthen the joints and increase their resistance to injury. Chondroitin sulfate, glucosamine glucans, collagen, and silicic acid can stimulate the self-regulation and regeneration of cartilage-forming cells.non-defatted mussel meat of the New Zealand greenshell musselimproved joint functionsincreased joy of movementmore quality of life

Content: 0.3 Kilogramm (€136.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €40.95
Subscribe and save up to 5%
Katzenfutter, Senior, Futterdose, Nahrungsergänzung, Tierarzt
feliTATZ Senior 25 g
Sizes: 25 g

feliTATZ Senior is a natural complementary feed for cats and provides the animal's body with precious herbs, vitamin E, selenium, amino acids, electrolytes, essential fatty acids, and iron. feliTATZ Senior is particularly recommended to compensate for nutrition-related deficiencies in cases of general weakness, listlessness, after illness or surgery, after training breaks, in cases of lack of agility, and in older animals.

Content: 0.025 Kilogramm (€398.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen