Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ Gastric Protection 25 g"

Even our otherwise robust domestic cats can suffer from sensitivities in the stomach area. Frequent vomiting, especially directly after eating, reluctance to eat or general indisposition can be signs that the stomach is in turmoil.

feliTatz Gastric Protection supports the natural regeneration of the sensitive mucous membranes without interfering with the absorption of important and necessary ingredients from food. The protective substances coat the mucous membranes of the stomach and intestines, and thus ensure a natural and gentle rehabilitation. In addition, the excess stomach acid, which is often a cause of nausea, is bound.


Bonds excess stomach acid and protects the gastric mucosa
Supports the natural regulation of the acid-base balance
Harmful substances and toxins can be bound with the help of humic acids and volcanic earths
Cell protection through antioxidant properties (OPC)
Can support the physiological regeneration of the gastric mucosa

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Apple, Flax, Grape seed flour, Green oats, Liquorice root, Peat, Sage (salvia officinalis), Spirulina
Feed Profile: Gelatine-free, Leisure, Without additives, Lactose-free, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Acid buffer, Belching, Earth / Grass, Health, Hyperacidity, Internal organs, Mucous membrane protection, Refusal to feeding, Schmatzen, Stomach, Stomach protection, Stress, Toxin binding

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ Gastric Protection 25 g"

How to use: Add daily ca. 1 g/5 kg body weight to the feed for at least 6 weeks. 1 half tsp. corresponds to ca. 1 g.

The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Composition "feliTATZ Gastric Protection 25 g"

Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips meal

Additives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.

The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.

Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
Heu Schutz, EquiGreen, Tierarztprodukt, Flüssigmedikament, 100% Natur

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen Hay Protect 500 ml
Sizes: 500 ml

Complementary feed (liquid) for horsesSpray for a fungus-hostile hayMold and spores can significantly burden the sensitive respiratory tract of horses and, in the case of sensitive animals, the entire organism. Yet we are surrounded by a natural content of spores in the air every day. Only when these spores encounter a suitable breeding ground can an overpopulation of mold develop, which can be harmful to health. Improperly dried or stored hay can be such a breeding ground. The mold is not always visible to the naked eye. The already dangerous threads permeate the hay even before the fungus is recognizable as such.EquiGreen Hay Protect starts exactly here and is very easy and uncomplicated to use. The essential oils evaporate into the hay and can thus massively contain the proliferation of mold. At the same time, the structure of the hay is preserved - and thus also its acceptance. In addition, the respiratory tract is supported by the scent of the essential oils.Composition: linseed oil, sodium chlorideAdditives/kg: Sensory additives: oregano oil 29 g.Analytical constituents: crude protein 2.5%, crude fat 4%, crude fiber 0.5%, crude ash 1.1%, moisture 93%, sodium 0.4%Application recommendation: Initially add 5 ml/L to the pressure sprayer and spray the hay with it. Thereafter, the application rate can be reduced to 3-4 ml/L.Store it cool and dark! 

Content: 0.5 Liter (€53.00 / 1 Liter)

Regular price: €26.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tiernahrung, MicroMineral, Kapsel, 100% Natur, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 150 g
Sizes: 150 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.15 Kilogramm (€86.33 / 1 Kilogramm)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Augenpflege, Augentropfen, Behandlung, Fläschchen, Tropfer

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet Euphrasia Eye Care 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for animalsThorough and gentle cleaning of the eye areaVeaVet Euphrasia Eye Care, with its special recipe containing ingredients derived from eyebright (Euphrasia), ensures gentle and effective cleansing of the eye area. VeaVet Euphrasia Eye Care can also be used as a supplementary treatment for conjunctival problems. 

Content: 0.02 Liter (€447.50 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
Arthro Green, Plus, Gelenkcreme, Naturprodukt, Tiergesundheit
ArthroGreen plus 150 g
Sizes: 150 g

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Content: 0.15 Kilogramm (€293.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €43.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen