Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ Senior 25 g"

feliTATZ Senior is a natural complementary feed for cats and provides the animal's body with precious herbs, vitamin E, selenium, amino acids, electrolytes, essential fatty acids, and iron. feliTATZ Senior is particularly recommended to compensate for nutrition-related deficiencies in cases of general weakness, listlessness, after illness or surgery, after training breaks, in cases of lack of agility, and in older animals.

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Birch, Brewer's grain, Brewer's yeast, Dandelion, Flax, Ginger, Ginkgo, Hawthorn, Milk thistle, Nettle
Feed Profile: Leisure, Vegetarian, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Vegan, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Antriebslos, Blood circulation, Cycle, Health, Immune system, Incontinence, Metabolism, Muscle building, Muskelregeneration

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ Senior 25 g"
Fütterungsempfehlung: 1 Messerspitze täglich dem Futter beifügen
Composition "feliTATZ Senior 25 g"

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

DarmAktiv, GutActive, Ernährungsbedingte Nahrungsergänzung, Darmflora, natürliche Gesundheit

Average rating of 4.8 out of 5 stars

GutActive Dog & Cat 100 ml
Sizes: 100 ml

For the production of GutActive, wild and spice plants are fermented together in a natural process. During this fermentation, the probiotic microorganisms multiply, producing the substances that are so valuable to us, such as lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. This special mixture of valuable lactic acid bacteria and co., can regulate the pH in the digestive tract, the development of pathogenic bacteria is naturally reduced. This makes GutActive to a holistic product in which all components complement and work together.The fermented herbs in the GutActive support the balance of the intestinal flora and the entire microbiological situation. This promotes physiological digestion and stimulates the natural immune system.- Milk-free and therefore very well suited for milk intolerance.- Sugar-free and therefore also suitable for diabetics. During the fermentation process, the lactic acid bacteria multiply by breaking down the sugars and turning them into lactic and acetic acid. Only when the sugars are completely degraded, the fermentation process is complete.- Contains no alcohol.- The herbs contained are no longer available in the original form after fermentation and are thus compatible homeopathy and usually easily tolerated.

Content: 0.1 Liter (€109.50 / 1 Liter)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
Magen Schutz, Gastric Protection, Futterungsbedingte Unterstützung, Magen-Darm-Trakt, Natural animal health

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Gastric Protection 60 g
Sizes: 60 g

Complementary feed (powder) for dogs and catsAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding – feeding-related support of the regeneration of the gastrointestinal tractDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%, sodium 0.18%Feeding recommendation: Add to the feed daily for at least 6 weeks. Cats: ca. 1 g/5 kg body weight. Dogs: ca. 2 g/10 kg body weight. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided. 

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
Katzenöl, Darmflora, Probierflasche, Tierarzt, Säuglingfreundlich
feliTATZ GutFlora 50 ml
Sizes: 50 ml

Billions of tiny microorganisms are found in the intestine. A distinction is made between pathogenic bacteria and bacteria that are beneficial for healthy intestinal flora, as for example lactic acid bacteria. These 'good' bacteria are diligent helpers of the immune system and have a positive influence on the digestive juices, enzymes, and the intestinal mucosa.If the natural intestinal flora is disturbed, excessive colonization by pathogenic agents may occur. Antibiotic administration, worming or feed changes/intolerances can, among other things, lead to disturbances of the intestinal flora. Probiotic microorganisms contained in fermented herbs can improve the intestinal flora. Therefore, regular feeding with feliTATZ GutFlora is recommended, even in the case of nutrition-related disturbances of the intestinal flora and digestion.Displacement of pathogenic bacteriaStimulation of the immune systemImproved digestion of foodMaintenance of intestinal peristalsis

Content: 0.05 Liter (€179.00 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Arthro Green, Gelenk-Ergänzung, Naturprodukt, Grüne Deckel, 100% Natur
ArthroGreen plus 330 g
Sizes: 330 g

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Content: 0.33 Kilogramm (€233.18 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.95
Regular price: €76.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen