Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen MicroMineral plus 1 kg"

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.

EquiGreen MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.


Excellent source of vitamins and minerals
Moringa supports muscle development
Natural source of iron - can stimulate blood formation
Gastrointestinal regulation through humic acids
Cell protection through antioxidants

Properties:

Animal categories: Horses, Donkeys
Composition: Algae, Brewer's yeast, Grape seed flour, Malt, Moringa, Peat, Seaweed meal, Sunflower
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding, Vegetarian, Grain-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Fur, Hooves, Immune system, Metabolism, Muscles, Skin

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

Application "EquiGreen MicroMineral plus 1 kg"

Feeding recommendation: Add daily 5 g/100 kg body weight to the feed. In case of special need, e.g. during the change of coat, in the last third of pregnancy as well as during lactation, the feeding amount should be increased to 10-20 g/100 kg body weight. 1 tbsp. corresponds to approx. ca. 11.5 g.

Composition "EquiGreen MicroMineral plus 1 kg"

Composition: maerl, malt rootles, sunflower seed expeller, seaweed meal, grape pips meal, brewers‘ yeast, brewers‘ yeast cell walls (MOS), moringa 5%, peat 3%.

Additives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origin (1g568) 20 g.

Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.

Analytical constituents: crude protein 10.3%, crude ash 47.7%, crude fiber 8.2%, crude fat 3.0%, ash insoluble in HCl 6%, calcium 16.4%, phosphorus 0.26%, sodium 0.31%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tip
+HuminoMin-Komplex
Huminational, EquiGreen, Mineral, Pferdefutter, 1.0kg?
EquiGreen HuminoMineral 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral cosists of the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. EquiGreen HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.HuminoMin® complex:mucosal protection for stomach and intestinetoxin binding in the intestineexcellent feed conversion - micronutrients are better absorbedcell protection through antioxidant propertiesregulation of acid-base balancesupport of the immune defense by balancing the lack of minerals

Content: 4 Kilogramm (€19.49 / 1 Kilogramm)

Variants from €26.95
Regular price: €77.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
+ Pektin
EquiGreen Gastric Protection  NP 1.5 kg
EquiGreen Gastric Protection NP 1.5 kg
Sizes: 1,5 kg

Complementary feed (powder) for horsesAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding - in support of the regeneration of the gastrointestinal tract due to feeding without licorice rootDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 55 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%, sodium 0.18%Feeding recommendation: Add daily ca. 10 g/100 kg body weight to the feed for at least 6 weeks. In case of increased need, the indicated feeding quantity can be doubled. 1 tbsp. corresponds to ca. 5 g. Maximum amount of EquiGreen Gastric Protection NP: 364 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Content: 1.5 Kilogramm (€55.97 / 1 Kilogramm)

Regular price: €83.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Hundenahrung, Lauf-Fit, Run-Fit, Getränkeflasche, Flasche

Average rating of 5 out of 5 stars

ArthroGreen Run-Fit 500 ml
Sizes: 500 ml

ArthroGreen Run-Fit is ideal for supporting the damaged joint apparatus in animals with osteoarthritis (also bone spavin and podotrochlosis in horses). This product contains highly active micronutrients and natural building blocks that help to maintain the musculoskeletal system.The ideal mixture of purely natural herbs in ArthroGreen Run-Fit makes a significant contribution to promoting the health of the musculoskeletal system and joints as well as reducing feeding-related deficiencies. This balanced blend of herbs with special bitter substances and flavonoids supports the health of the musculoskeletal system and joints. The natural salicin contained in ArthroGreen Run-Fit, which is metabolized in the body to salicylic acid, contributes in combination with circulation-promoting ingredients to support stressed joints. The careful composition promotes joint metabolism and counteracts the harmful effects of free radicals, which can affect cell structures. This support is particularly beneficial for age-related complaints such as osteoarthritis or intensive sporting activity.

Content: 0.5 Liter (€129.90 / 1 Liter)

Regular price: €64.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen