Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen Organic Linseed Expeller Grist 25 kg"

EquiGreen Organic Linseed Expeller Grist is made from carefully treated organic linseeds. It is rich in natural vitamin E and proteins (approx. 34%). In combination with valuable fiber, mucilage, and the high residual oil content due to our gentle cold pressing process, you enrich your horse's feed schedule.

Advantages of EquiGreen Organic Linseed Expeller Grist:
Gastric mucous membrane protection
Support of the intestinal mucosa - even in case of colic sensitivity!
Shiny fur and healthy skin
Regulation of the immune system - by supporting the intestinal flora
Contained proteins promote muscle building

EquiGreen Organic Linseed Expeller Grist provides important amino acids (proteins) as complementary feed, which the horse's organism CANNOT produce itself. If one of those essential amino acids is not available in sufficient quantity, the others cannot fulfil their tasks either. Thus, those amino acids belong to the 'first-limiting' ones and must be imperatively fed in sufficient quantities.

Advantages of feeding with grist:
All valuable components are preserved.
Easy feeding - pure and dry or as a mash
Mucilages are better broken down by grinding.
Longer shelf life through oil removal
Easy and complete digestion

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
Kräuter, Wildkräuter, Tierfutter, Mineralfutter, 3 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Lick Stone Wild Herbs 3 kg
Sizes: 3 kg

Mineral complementary feed for horses, cattle, alpacas, camels, sheep, goats, and game animalsSea salt lickstone with bitter and tanninsThe regular intake of bitter and tannic substances is often greatly underestimated in animal nutrition. Wild species instinctively ingest them to effectively support their intestinal flora (intestinal microbiome) and, thus, their immune system. The bile flow stimulated by bitter substances is essential for the proper absorption of nutrients, as the intestinal milieu is shifted into the alkaline range, and only in this way can the enzymatic breakdown and utilization of food succeed optimally.Bitter substances are also of particular importance with regard to uninvited intestinal inhabitants, however, as they strengthen the body's own defenses against parasites in the animal's intestine and can provide a temporary, worm-hostile intestinal environment. In addition, tannins support the protective layer in the intestine and also impede the adhesion and penetration of toxic irritants.But also metabolism-sensitive animals benefit from a well-established intestinal flora. Bitter substances keep digestion going and support liver function.Expert tip: If you should notice that the cdVet Lick Stone Wild Herbs is licked excessively, this may indicate an increased need for bitter and tannic substances. In those cases, we recommend that you cover the need with EquiGreen WK-Mix and privet WK-Mix, respectively.Composition: sea salt, pumpkin seeds, walnut leaves, male fern herb, sweet wormwood herb, dandelion root, wild garlic herb, corianderAnalytical constituents: sodium 38,0%, calcium 0.2%, magnesium 0.15%, phosphorus 0.15% 

Content: 3 Kilogramm (€5.65 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Tierarztisches Produkt, Darmaktiv, Liquid, Flüssigkeit, GutActive

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutActive 1 L
Sizes: 1 l

For the production of EquiGreen GutActive wild plants and herbs are together fermented in a natural process. During this fermentation multiply the probiotic microorganisms and produce it so valuable for us substances for example lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. Through this particular mixture of valuable lactic acid bacteria and Co.the pH value in the digestive tract can be regulated, the development of pathogenic bacteria is reduced on the natural way. This makes EquiGreen GutActive to a holistic product in which all the components complement each other and act together.The fermented herbs in EquiGreen GutActive support the balance of intestinal flora and the entire microbiological situation.- Milk-free and therefore very well suited for milk and milk product intolerance.- Sugar-free and therefore suitable for diabetics. During the fermentation process to increase the lactic acid bacteria by breaking down the sugar and turn it into lactic and acetic acid. Only after the sugar is completely degraded, is completed the fermentation process.- Contains no alcohol.- The contained herbs are after the fermentation isn´t in the original form available and are thereby homeopathy compatible and most easily compatible.

Regular price: €48.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Darmreiniger, GutClean, cdVet, EquiGreen, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutClean 500 ml
Sizes: 250 ml

Complementary feed (liquid) for horsesFor intestinal cleansing – for the demand-oriented supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsDigestive disorders, diarrhea, and other intestinal problems are often the result of an incorrect nutrition and not intact intestinal flora, respectively. EquiGreen GutClean is a natural, liquid food supplement to support of feed intake in case of digestive disorders and to promote the natural intestinal flora. EquiGreen GutClean supplements the feeding, with herbs and vegetable extracts, in a natural way to compensate for nutritional deficiencies.Expert tip: The use of chemical worming treatments as well as the administration of antibiotics can lead to the intestinal balance being disturbed. Therefore, especially after this and in case of already existing intestinal problems, a feeding of EquiGreen GutClean with subsequent restorative feeding of EquiGreen ToxiVet sorb and EquiGreen GutActive. is recommended.Composition: fruit vinegar, dextrose, elderberry juice, beetroot juice, fermented cereals (liquid), acerolacherry pulp, gingko leaves, stinging nettle (ground), ribwort plantain leaves, artichoke leaves, anise seeds, thyme, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Preservative: lactic acid (1a270)* 2.38 g. Flavouring compounds: chestnut extract 50.0 g, ethanol (2b02078) 4.03 g, oregano oil 0.24 g.*The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content. The mixture of different sources of lactic acid shall not exceed the permitted maximum level of 20000 mg/kg in complete feedingstuffs.Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fat 0.2%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, moisture 90%, sodium 0,02%Feeding recommendation: Give 1-2 ml/100 kg body weight daily for 20-25 days directly into the muzzle or add to the feed. 

Content: 0.25 Liter (€103.80 / 1 Liter)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
HustaVet Oil 250 ml
HustaVet Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Feed material (oil) for dogs, horses, rodents, and ornamental birdsFor nutrition-related support of animals sensitive to the respiratory tractIn nature, animals also consume herbs and leaves whose ingredients are often rich in essential oils. The active ingredients contained in essential oils are particularly important for the condition of the respiratory tract, but also for digestion, and thus also have a positive influence on the body's defenses. The unique combination of beneficial plant and herbal oils makes HustaVet Oil the ideal basis for a feed supplement tailored to the needs of respiratory-sensitive animals.Especially recommended: In the case of long-standing hypersensitivity of the respiratory tractFor disorders of the immune systemFor feeding-related support with allergiesExpert tip: If the immune system has been overreacting for some time, the feeding should take place over a period of at least 4 weeks. HustaVet Oil can contribute to immune modulation in the case of respiratory disorders. Experience has shown that an improvement in the condition of the respiratory tract can be delayed, but can often be profound and support the resistance of the bronchi (or the entire respiratory tract) in the long term.Composition: pure Egyptian black cumin oil, cold pressedAdditives/kg: Flavouring compounds: fennel oil 3.3 g, star anise oil 3.3 g, sage oil 3.3 g, thyme oil 3.3 g, cumin oil 3.3 g, lavender oil 3.3 g.Feeding recommendation: Add to the feed 1-2 x daily if required. Rodents/ornamental birds: 1-2 drops/animal. Dogs: 4-12 drops/animal depending on body weight. Ponies/small horses: 5-10 ml/animal. Large horses: 10-15 ml/animal. 10 drops correspond to ca. 0.3 ml.Once opened, keep refrigerated and dark, and use within 3 months. 

Content: 0.25 Liter (€171.80 / 1 Liter)

Variants from €9.95
Regular price: €42.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen