Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Mineral 600 g"

Minerals and trace elements are indispensable building blocks of the body. Especially the calcium supply plays a major role in raw feeding. This can only be achieved by feeding sufficient bone. Not every dog can or wants to eat bones, and in the case of cats, feeding whole prey animals (mice or chicks) is not always problem-free. Fit-BARF Mineral offers a well utilizable source of calcium for daily feeding.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Eggshell, Grape seed flour, Malt
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Vitamins, Breeding, BARF, Without additives, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Belching, Digestion, Earth / Grass, Fur, Health, Minerals, Schmatzen, Skin

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Mineral 600 g"

Feeding recommendation: Mix ca. 0.8 g/5 kg body weight daily with the meat. As required, it is recommended to double the feeding amount for kittens/puppies and growing young animals. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1.2 g.

Composition "Fit-BARF Mineral 600 g"

Composition: eggshell powder, maerl, seaweed meal, malt rootlets, grape pips meal, brewers‘ yeast, brewers‘ yeast cell walls (MOS).

Analytical constituents: calcium 27%, ash insoluble in HCl 6%, sodium 0.43%, phosphorus 0,25%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

+ Eierschalen
Mineral, Nahrungsergänzung, Pulver, Ergänzungsmittel, Behälter
Fit-BARF Mineral 300 g
Sizes: 300 g

Minerals and trace elements are indispensable building blocks of the body. Especially the calcium supply plays a major role in raw feeding. This can only be achieved by feeding sufficient bone. Not every dog can or wants to eat bones, and in the case of cats, feeding whole prey animals (mice or chicks) is not always problem-free. Fit-BARF Mineral offers a well utilizable source of calcium for daily feeding.

Content: 0.3 Kilogramm (€56.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
Fut-BARF, MicroMineral, Tiernahrung, Pulver, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Futteröl, Öl 3-6-9, Tierernährung, Fit-BARF, natürlich

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 250 ml
Sizes: 250 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen