Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Crock Puppy Lamb 10 kg"

Why you should feed your dog with Fit-Crock Puppy Lamb:
When someone sees the Fit-Crock Puppy Lamb chunks for the first time, the reaction often follows: "Are those horse treats?" We have deliberately chosen such a large chunk shape. The dog is an eater, with the big chunk shape you can reach that the dog starts to chew. This in turn cleans the teeth (the chunks are very firm).
Fit-Crock Puppy Lamb is not a predigested dry feed (like many other, even expensive types of feed). The feed breaks down into its components in the stomach, the stomach is not overstretched (it does not swell!).
Since the feed must be digested intensively, the intestinal peristalsis is supported and the natural colon cleansing is promoted.
Fit-Crock Puppy Lamb contains no synthetic additives. Thus, the metabolism is not charged additionally (further cause of a so-called "food allergy"). Due to the careful processing of the feed and the high-quality ingredients an addition of synthetic vitamins and minerals is superfluous.
The manure of the dog is much firmer - this has the following advantages: The anal glands are emptied regularly (blockages are avoided) and the feces are easier to remove.

Feeding recommendation as main feed: Fit-Crock Puppy Lamb is designed as a basic feed. From a naturopathic point of view, the diet of animals should always be built on several pillars. Therefore, we generally recommend the feeding of MicroMineral. Small amounts of meat and other, for puppies, suitable fresh feed is often useful in the rearing phase. In case of milk deficiency of the mother small quantities of puppy milk should be fed.

Properties:

Animal categories: Dogs
Composition: Algae, Birch, Brewer's yeast, Carrot, Corn, Dandelion, Fish, Flax, Grape seed flour, Malt, Milk, Milk thistle, Molasses, Nettle, Rice, Rosemary, Seaweed meal, Soy, Turnip
Feed Profile: Active & Sport, Dog food, Leisure, Breeding, BARF, Without additives, Gluten-free, Cold-pressed, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Pellets
Product type: Complete feed, Single feed
Special Requirements: Bones, Constipation, Diarrhea, Digestion, Flatulence, Growth, Health, Hyperacidity, Internal organs, Intestines, Joints, Musculoskeletal system

Manufacturer information "Fit-Crock"

The Fit-Crock brand stands for dry food that is produced using a gentle cold-pressing process. This preserves the natural vitamins. Fit-Crock does not contain any synthetic vitamins or flavor enhancers in order not to place unnecessary strain on the animal's metabolism. Balanced natural ingredients ensure a broad supply and optimal nutrition in a natural way.

Application "Fit-Crock Puppy Lamb 10 kg"

Preparation: Mix Fit-Crock Puppy Lamb with hot water and leave to soak for at least 45 minutes. Allow the porridge to cool to approx. 35 - 37°C (hand-warm) before feeding. Mixing ratio: 1 part Fit-Crock Puppy Lamb to 4 parts water. Prepare each meal fresh.

For motherless puppies, it is recommended to prepare the puppy porridge with 2 parts water and then mix it with 2 parts stirred cdVet puppy milk.

Store in a cool, dry place. Protect from direct sunlight.

Composition "Fit-Crock Puppy Lamb 10 kg"

Composition: Meat and animal by-products (12.8% lamb and sheep meal, 11% blood meal, 4.14% bovine fat), maize, rice, marine fish meal, beet mark, carrots, molasses, maize germ, milk and dairy products, brewer‘s yeast, natural cold-pressed soybean oil, grape pips meal, linseed oil, maerl, nettle herb, birch leaf, milk thistle herb, dandelion, malt rootlets, seaweed meal, rosemary.

Analytical constituents: Crude protein: 25.5%, crude fat: 9.4%, crude fibre: 4%, crude ash: 6.4%, calcium: 1.49%, phosphorus: 0.76%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Hund, Leckerlis, Backmischung, Für Hunde, Kauspielzeug
Fit-Hap Baking Mix Free of Grain 90 g
Sizes: 90 g

You love your dog and want to pamper it with a small snack? It should be self-made and free of grain?For this purpose is the Fit-Hap Baking Mix Grain free from cdVet. In this way, also dogs suffering from a grain intolerance can enjoy the delicious homemade treats to the fullest. Made on the basis of parsnip, celery and fled seed shells, the biscuits smell not only, but taste crunchy delicious. So you can pamper your feeding sensitive friend - without a bad conscience.Of course, the Baking mix is not only grain free, but is also produced without sugar, flavor, color and preservatives.

Content: 0.09 Kilogramm (€55.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Kapseln, Ernährungsergänzung, Reise, Nahrungsergänzung, Tiergesundheit

Average rating of 5 out of 5 stars

Good Trip 30 capsules
Sizes: 30 Kapseln

Complementary feed (capsules) for dogsFor the nutrition-related support in case of nausea and discomfort when travelingTraveling without stress - so your dog does not get sick on the way!Car journeys or train journeys: For many dogs, it means stress, nausea, or even vomiting. That doesn't have to be the case!Our natural Good Trip against travel sickness was specially developed for dogs that suffer from typical symptoms such as nervousness, salivation, or stomach problems. The finely balanced mixture of proven plant substances supports your four-legged friend's stomach and nerves - gently, well tolerated and without any artificial additives. 

Content: 0.0129 Kilogramm (€1,391.47 / 1 Kilogramm)

Variants from €7.50
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Glutenfrei
Hundefutter, Körnerfrei, 10kg, Natur Pur, Mini

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Basic Cattle Mini 10 kg
Sizes: 10 kg

Complete feed for dogsNatural, cold-pressed dry dog feed with beef - without gluten !Fit-Crock Basic Cattle is our top feed in the usual cdVet quality with a moderate protein content. It is therefore also ideal as a dry supplement to partial BARF or for the BARF break. The animal proteins come mainly from cattle from species-appropriate grazing.Also ideal for weight reduction in overweight dogs, for controlled protein reduction in dogs with liver and kidney disease, and for sensitive dogs with stomach and intestinal problems. Gently processed vegetables and valuable carbohydrates as an easily digestible source of energy result in a balanced meal, which - as always with cdVet – is supplemented and rounded off with our minerals. To ensure that your dog's nutritional profile is complete and harmonious, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. We only use the best products in gentle cold pressing. Pure nature - from the first to the last biteExpert tip: From a naturopathic point of view, animal nutrition should always be based on several pillars. We, therefore, generally recommend the additional feeding of.cdVet MicroMineral and GutActive.Composition: meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maïs, rice, maize germs, marine fish meal, molasses, brewers' yeast, carrot pomace, whey powder, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower seed expeller, maerl, peat, malt rootlets, birch leaves, stinging nettle herb, milk thistle herb, dandelion herb, seaweed meal, dandelion rootAnalytical constituents: crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0.9%, crude ash 7.4%, calcium 1.39%, phosphorus 0.67%Feeding recommendation as main feed:  Weight of the dogDaily amount 1 –   5 kg50 – 100 g 5 – 10 kg100 – 200 g 10 – 20 kg200 – 300 g 20 – 35 kg300 – 400 g 35 – 50 kg400 – 500 g 50 – 65 kg500 – 600 g The information on our cold-pressed dog food is merely a guideline for a balanced diet that is based to the dog's needs. However, they should be adapted to the individual needs of the dog, as requirements can vary depending on the breed, age and size of the dog, training performance, and ambient influences. Fresh water should always be available.Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.

Content: 10 Kilogramm (€4.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.95
Regular price: €44.95
Subscribe and save up to 10%
Hundefutter, Trockenfutter, 3 kg, natürlich, Puppy
Fit-Crock Puppy Lamb 3 kg
Sizes: 3 kg

Why you should feed your dog with Fit-Crock Puppy Lamb:When someone sees the Fit-Crock Puppy Lamb chunks for the first time, the reaction often follows: "Are those horse treats?" We have deliberately chosen such a large chunk shape. The dog is an eater, with the big chunk shape you can reach that the dog starts to chew. This in turn cleans the teeth (the chunks are very firm).Fit-Crock Puppy Lamb is not a predigested dry feed (like many other, even expensive types of feed). The feed breaks down into its components in the stomach, the stomach is not overstretched (it does not swell!).Since the feed must be digested intensively, the intestinal peristalsis is supported and the natural colon cleansing is promoted.Fit-Crock Puppy Lamb contains no synthetic additives. Thus, the metabolism is not charged additionally (further cause of a so-called "food allergy"). Due to the careful processing of the feed and the high-quality ingredients an addition of synthetic vitamins and minerals is superfluous.The manure of the dog is much firmer - this has the following advantages: The anal glands are emptied regularly (blockages are avoided) and the feces are easier to remove.Feeding recommendation as main feed: Fit-Crock Puppy Lamb is designed as a basic feed. From a naturopathic point of view, the diet of animals should always be built on several pillars. Therefore, we generally recommend the feeding of MicroMineral. Small amounts of meat and other, for puppies, suitable fresh feed is often useful in the rearing phase. In case of milk deficiency of the mother small quantities of puppy milk should be fed.

Content: 3 Kilogramm (€8.32 / 1 Kilogramm)

Regular price: €24.95
Subscribe and save up to 10%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen