Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MicroMineral plus Dog & Cat 500 g"

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.

MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.


Excellent source of vitamins and minerals
Moringa supports muscle development
Natural source of iron - can stimulate blood formation
Gastrointestinal regulation through humic acids
Cell protection through antioxidants

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Grape seed flour, Malt, Moringa, Peat, Seaweed meal, Sunflower
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Sugar-free, Vitamins, Breeding, BARF, Without additives, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Earth / Grass, Health, Internal organs, Minerals, Muscles, Stomach

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "MicroMineral plus Dog & Cat 500 g"
Fütterungsempfehlung: Täglich ca. 2 g/5 kg Körpergewicht dem Futter beifügen. 1 halber TL entspricht ca. 2 g.
Composition "MicroMineral plus Dog & Cat 500 g"
Zusammensetzung: Algenkalk, Malzkeime, Sonnenblumenkuchen, Seealgenmehl, Bierhefe, Traubenkernmehl, Bierhefezellwände (MOS), Moringa 5%, Torf 3% Zusatzstoffe/kg: Technologische Zusatzstoffe: Klinoptilolith sedimentären Ursprungs (1g568) 20 g. Die Gesamtmenge an Klinoptilolith sedimentären Ursprungs aus allen Quellen darf den Höchstgehalt von 10000 mg/kg Alleinfuttermittel nicht überschreiten. Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,3%, Rohasche 47,7%, Rohfaser 8,2%, Rohfett 3,0%, salzsäureunlösliche Asche 6%, Kalzium 16,4%, Phosphor 0,26%, Natrium 0,31%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

+HuminoMin-Komplex
+ Moringa
Mineralstoffmischung, Tiernahrung, Vitaminien, Aminosäuren, Hochwertige Quelle
MicroMineral plus Dog & Cat 150 g
Sizes: 150 g

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.Excellent source of vitamins and mineralsMoringa supports muscle developmentNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation through humic acidsCell protection through antioxidants

Content: 0.15 Kilogramm (€93.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €13.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Elm Bark, Hundezusatz, cd Vet, singulares, Ulmenrinde
Singulares Elm Bark (European) 200 g
Sizes: 200 g

The elm bark is rich in nutrients, minerals and trace elements. Contained bitter and tannins stimulate intestinal peristalsis. The stomach, liver, gall bladder, pancreas and intestines multiply their digestive juices. The self-regulation of the gastrointestinal tract is positively influenced, and digestive complaints can be significantly reduced. A well-functioning digestive system can significantly promote an intact intestinal flora.We use European species for our Singulares Elm Bark (European), which are characterized in particular by the high content of tanning agents and less by the strong mucus formation attributed to the American/Canadian species. In phytotherapy, components containing tanning agents are always the first choice for indigestion associated with diarrhea. Mucous agents are completely unsuitable because, possibly, they may provide an even better breeding ground for the unwanted bacteria. Anaerobic germs, in particular, can reproduce even better under exclusion of oxygen under the mucus, while tannins deprive them of their of livelihood and also inhibit the absorption of toxins in the intestine.Products containing mucous agents can be used in retrospect to alleviate any irritation. Our recommendation cdVet Gastric Protection.

Content: 0.2 Kilogramm (€94.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €18.95
Subscribe and save up to 5%
Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pfotenbalsam, Stick, Pflege, Vet-Produkt, Katzenpfotenpflege
VeaVet Paw Balm Stick 13.4 g
Sizes: 13,4 g

Care product for dogs and catsProtection and care for stressed pawsGentle care for paws that do a lot: VeaVet Paw Balm protects dry, cracked, or sensitive paws from environmental influences and supports the skin's strength. The balm is also available as a practical stick version for on the go - simply apply, no smearing, no marks. 

Content: 0.027 Stück (Menge) (€368.52 / 1 Stück (Menge))

Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen