Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Singulares Salmon Oil 100 ml"

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.

Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoons

Composition: 100% salmon oil

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Salmon
Feed Profile: Leisure, Breeding, BARF, Without additives, Cold-pressed, Oils & essential fatty acids
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Single oils
Product type: Single feed, Supplementary feed
Special Requirements: Care, Fur, Health, Metabolism, Skin

Manufacturer information "S1ngulares"

The S1ngulares brand includes all individual supplements from cdVet. The uniform line is particularly suitable for pet owners who want to tailor their pet's daily menu to their individual needs.

Whether as a supplement to the BARF program or to complement a nutritionally specific diet - S1ngulares offers the highest quality!

Application "Singulares Salmon Oil 100 ml"

Feeding recommendatoins: Daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoons.

After opening, keep it cool and dark and use within 6 weeks!

Composition "Singulares Salmon Oil 100 ml"

Composition: 100% Salmon oil.

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

Micha P. Verified Buyer

24 June 2026 14:33

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Svenja J. Verified Buyer

12 May 2026 17:54

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

Lachsöl, Fischöl, Salmonöl, Hund/Bird?, Naturprodukt?

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.25 Liter (€39.80 / 1 Liter)

Variants from €6.45
Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Flasche, 55 ml, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.5 Liter (€25.90 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Futter-Öl, Futtermittel, Vorratsbehälter, Tiernahrung, Ölflasche
Fit-BARF Feeding Oil 100 ml
Sizes: 100 ml

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.1 Liter (€89.50 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
CBD Oil 20 ml

Average rating of 5 out of 5 stars

CBD Oil 20 ml
Sizes: 20 ml

CBD is the abbreviation for cannabidiol, one of the many ingredients in the hemp plant Cannabis sativa. In contrast to the hemp component THC (=tetrahydrocannabinol), CBD has no intoxicating (psychoactive) effects. CBD is unique because of its interaction in the organism.The process of extracting the ingredient CBD from the hemp plant with the help of chemicals is customary in trade. The extracted CBD was then marketed as animal feed. However, this type of production is not permitted for animal feed. Due to the lack of marketability, many CBD products have meanwhile been taken from the market. cdVet therefore did not have any CBD products in its range so far. cdVet CBD Oil is not an extract obtained with chemical additives, but a legally compliant, purely natural, cold-pressed CBD oil with a high CBD content. Thus the CBD Oil from cdVet is marketable as a complementary feed for animals and can be fed without hesitation to animals that do not have an MDR1 gene defect.The special cdVet cold pressing process ensures concentrated, purely naturally obtained CBD oils, which also contain the full spectrum of plant substances, consisting of terpenes, flavonoids, phenols, omega-3 and -6 fatty acids, minerals, and vitamin E. The psychoactive THC is almost completely eliminated and is of course below the limit value of 0.2% THC specified by the EU.Dogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. We recommend the following alternative cdVet products for dogs with MDR1 gene defect:Musculoskeletal system: ArthroGreen Classic, ArthroGreen plus, et al.Stress: Nerves Food, Calma, et al.

Content: 0.02 Liter (€1,047.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen