Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Bio-Amaranth flakes 400g"

Amaranth is one of the oldest agricultural crops of humankind.

It is not among the sweet grasses, such as normal grain varieties.

It is one of the fox tail plants.

This makes it to one of the pseudo-cereals.

Amaranth is gluten-free and thus an excellent alternative for dogs who are fed grain free.



- easily digestible

- As an addition to fresh or canned meat

Properties:

Animal categories: Dogs
Area of Application: Internal
Composition: Amaranth
Feed Profile: BARF, Vegetarian, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Sensitiv, Vegan
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Flakes
Product type: Single feed
Special Requirements: Digestion, Health, Stomach

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Bio-Amaranth flakes 400g"

Feeding recommendation: Pour the Fit-Barf Bio- Amaranth flakes with hot water, let it swell for at least 15 minutes and then feed with fresh or canned meat.

Up to 10% of the total amount of feed as soaked flake.

For soaking, the ratio 1 part flakes and at least 2 parts water is recommended.

From 10g dry flake about 30g ready to eat flake.

Composition "Fit-BARF Bio-Amaranth flakes 400g"

Composition: 100% Bio- Amaranth flakes inspection DE-ÖKO-001 EU Agriculture

Analytical constituents: Crude protein 13.5%, crude fiber 2.5%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hundeshampoo, Shampoo-Flasche, Tierpflege, 500 ml, milde Formel
Singulares Bog 430 g
Sizes: 430 g

Natural bog consists of organic matter from primordial plants. Its numerous humic acids, minerals, and trace elements make it an excellent supplementary feed. It supports the gastrointestinal activity in a natural way and can have a regulating effect on the production of excess gastric acid when fed regularly. In addition, it has a positive influence on feces and litter eating dogs.

Content: 0.43 Kilogramm (€60.35 / 1 Kilogramm)

Regular price: €25.95
Subscribe and save up to 5%
Hundefutter, Trockenfutter, 3 kg, natürlich, Puppy
Fit-Crock Puppy Lamb 3 kg
Sizes: 3 kg

Why you should feed your dog with Fit-Crock Puppy Lamb:When someone sees the Fit-Crock Puppy Lamb chunks for the first time, the reaction often follows: "Are those horse treats?" We have deliberately chosen such a large chunk shape. The dog is an eater, with the big chunk shape you can reach that the dog starts to chew. This in turn cleans the teeth (the chunks are very firm).Fit-Crock Puppy Lamb is not a predigested dry feed (like many other, even expensive types of feed). The feed breaks down into its components in the stomach, the stomach is not overstretched (it does not swell!).Since the feed must be digested intensively, the intestinal peristalsis is supported and the natural colon cleansing is promoted.Fit-Crock Puppy Lamb contains no synthetic additives. Thus, the metabolism is not charged additionally (further cause of a so-called "food allergy"). Due to the careful processing of the feed and the high-quality ingredients an addition of synthetic vitamins and minerals is superfluous.The manure of the dog is much firmer - this has the following advantages: The anal glands are emptied regularly (blockages are avoided) and the feces are easier to remove.Feeding recommendation as main feed: Fit-Crock Puppy Lamb is designed as a basic feed. From a naturopathic point of view, the diet of animals should always be built on several pillars. Therefore, we generally recommend the feeding of MicroMineral. Small amounts of meat and other, for puppies, suitable fresh feed is often useful in the rearing phase. In case of milk deficiency of the mother small quantities of puppy milk should be fed.

Content: 3 Kilogramm (€8.32 / 1 Kilogramm)

Regular price: €24.95
Subscribe and save up to 10%
Futterzusatz, Vitamine, Vegetables (TCVM), 100% Natur, Barf Ergänzung
Fit-BARF Vegetables (TCVM) 700 g
Sizes: 700 g

Fit-BARF Vegetable (TCVM) is a grain-free alternative and brings not only variety, but also balance in the Barf feeding plan.Unlike Western thinking, food is not only judged by vital substances or their origin, but by their heat effect and the five elements: wood, fire, earth, metal, water.Foods as well as herbs are assigned according to their energetic effect, the temperature behavior, the color, the taste and smell of a certain function circle.Jerusalem artichokesChinese point of view: element: earth, thermal: neutral, organ: spleen, stomach, liver, bile, intestineWestern point of view: Vit. A, B1, B6, C, H, manganese, copper, magnesium, selenium, zinc and iron make the Jerusalem artichoke tubercle, in addition to its high inulin content, a valuable ingredient in order not to burden the sugar metabolism too much, and at the same time to promote digestion.CarrotChinese point of view: element: earth, thermal: neutral, strengthen spleen-QiWestern point of view: Carrots contain a high proportion of carotene, biotin, iron, calcium, vitamins B1, B2, B6, E and C as well as zinc, potassium, magnesium and phosphorus.BeetrootChinese point of view: element: fire, thermal: neutralWestern point of view: high content of Vit. B, potassium, folic acid and ironLinseedChinese point of view: element: earth, thermal: neutral, taste: sweet, effect: Defense energy (Wei-Qi) tonifying through intestinal floraWestern point of view: mucous membrane protection through mucilage, fibers, fatty oil and protein. Other ingredients are alpha-linolenic acid, linoleic acid and lecithin as well as various enzymes, phytoestrogens

Content: 0.7 Kilogramm (€44.21 / 1 Kilogramm)

Regular price: €30.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen