Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ GutFlora 50 ml"

Billions of tiny microorganisms are found in the intestine. A distinction is made between pathogenic bacteria and bacteria that are beneficial for healthy intestinal flora, as for example lactic acid bacteria. These 'good' bacteria are diligent helpers of the immune system and have a positive influence on the digestive juices, enzymes, and the intestinal mucosa.

If the natural intestinal flora is disturbed, excessive colonization by pathogenic agents may occur. Antibiotic administration, worming or feed changes/intolerances can, among other things, lead to disturbances of the intestinal flora. Probiotic microorganisms contained in fermented herbs can improve the intestinal flora. Therefore, regular feeding with feliTATZ GutFlora is recommended, even in the case of nutrition-related disturbances of the intestinal flora and digestion.

Displacement of pathogenic bacteria
Stimulation of the immune system
Improved digestion of food
Maintenance of intestinal peristalsis

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ GutFlora 50 ml"

How to use: Add 1-2 x a week give 1-2 ml to the feed. 10 drops correspond to approx. 0.3 ml.

Store it cool and dark, protect from frost!

Composition "feliTATZ GutFlora 50 ml"

Composition: stinging nettle, echinacea, hibiscus, oregano, peppermint, stevia, fenugreek seed, ribwort plantain leaves, licorice root, yarrow herb, wormwood herb, marshmallow roots, thyme, Chinese rhubarb root, anise, fennel, raspberry leaves, cowslip roots, aronia berries pomace, spiny restharrow roots, rosemary leaves, sunflower blossoms, rock salt, sugar cane molasses

Analytical constituents: crude protein 0.2%, crude fiber 0.2%, crude fat 0%, crude ash 0%, moisture 98.3%, sodium 0.031%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

feliTATZ WK-Mix 12 g
feliTATZ WK-Mix 12 g
Sizes: 12 g

feliTATZ WK-Mix has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in feliTATZ WK-Mix. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed feliTATZ WK-Mix, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.012 Kilogramm (€1,079.17 / 1 Kilogramm)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
DarmAktiv, GutActive, Ernährungsbedingte Nahrungsergänzung, Darmflora, natürliche Gesundheit

Average rating of 4.8 out of 5 stars

GutActive Dog & Cat 100 ml
Sizes: 100 ml

For the production of GutActive, wild and spice plants are fermented together in a natural process. During this fermentation, the probiotic microorganisms multiply, producing the substances that are so valuable to us, such as lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. This special mixture of valuable lactic acid bacteria and co., can regulate the pH in the digestive tract, the development of pathogenic bacteria is naturally reduced. This makes GutActive to a holistic product in which all components complement and work together.The fermented herbs in the GutActive support the balance of the intestinal flora and the entire microbiological situation. This promotes physiological digestion and stimulates the natural immune system.- Milk-free and therefore very well suited for milk intolerance.- Sugar-free and therefore also suitable for diabetics. During the fermentation process, the lactic acid bacteria multiply by breaking down the sugars and turning them into lactic and acetic acid. Only when the sugars are completely degraded, the fermentation process is complete.- Contains no alcohol.- The herbs contained are no longer available in the original form after fermentation and are thus compatible homeopathy and usually easily tolerated.

Content: 0.1 Liter (€109.50 / 1 Liter)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
Eimer, Gastric protection, Magenschutz, Tierheilmittel, Magenschutz
EquiGreen Magenschutz 1.5 kg
Sizes: 1,5 kg

Complementary feed (powder) for horsesAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding - in support of the regeneration of the gastrointestinal tract due to feedingDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Constituants analytiques: protéine brute 9,7%, matière graisse brute 7,3%, cellulose brute 13,3%, cendres brutes 9,9%, sodium 0,18%Feeding recommendation: Add daily ca. 10 g/100 kg body weight to the feed for at least 6 weeks.. In case of increased need, the indicated feeding quantity can be doubled. 1 tbsp. corresponds to ca. 5 g. Maximum amount of EquiGreen Gastric Protection: 400 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Content: 1.5 Kilogramm (€55.97 / 1 Kilogramm)

Regular price: €83.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen