Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ MineralPower 60 g"

feliTATZ MineralPower has been developed for the daily basic supply of minerals and vital substances in all areas. The natural ingredients, which are rich in micronutrients such as minerals, trace elements, vitamins, humic acids, taurine and others, can prevent deficiency situations. Calcium intake plays a particularly important role when feeding raw meat. The New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat) is a natural source of taurine.

Due to the plant-based origin of the micronutrients, the detoxification organs are not further burdened. feliTATZ MineralPower therefore provides an optimal, natural supply of micronutrients.


Excellent source of vitamins, minerals, and trace elements
Natural source of iron - can stimulate blood formation
Gastrointestinal regulation by humic acids
Cell protection through antioxidants
100% natural

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Eggshell, Grape seed flour, Green-lipped mussel, Malt, Moringa, Peat, Seaweed meal
Feed Profile: Gelatine-free, Leisure, Taurine, Vitamins, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Dandruff, Dry skin, Dull coat, Earth / Grass, Fur, Fur change, Fur change, Health, Immune system, Itching, Minerals, Skin, Toxin binding

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ MineralPower 60 g"

How to use: Add daily ca. 2 g/5 kg body weight to the feed. 1 half tsp. corresponds to approx. ca. 2 g.

Composition "feliTATZ MineralPower 60 g"

Composition: maerl, malt germs, New Zealand greenshell mussel powder (non-defatted mussel meat, freeze-dried) 10%, seaweed meal, grape pips meal, brewers‘ yeast, brewers‘ yeast cell walls (MOS), organic moringa powder, peat, eggshell powder.

Additives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origins (1g568) 10 g.

Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.

Analytical constituents: calcium 15.2%, magnesium 1.19%, phosphorus 0.31%, sodium 0.68%, ash insoluble in HCl 3.5%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Katzenfutter, DarmRegulanz, FeliTatz, Nahrungsergänzung, Katzenspiel
feliTATZ GutRegulator 50 g
Sizes: 50 g

feliTATZ GutRegulator contains highly efficient ingredients that can contribute to adsorbing toxins and at the same time to reliefe the liver. The intestine is being supported to adsorb toxins and subsequently to excrete them. This way, it is made difficult for harmful substances to penetrate into the organism.feliTATZ GutRegulator is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. Due to mannan-oligosaccharides (MOS), the mucous protective barrier of the intestine and its non-specific immune system is positively influenced.

Content: 0.05 Kilogramm (€179.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €8.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
+HuminoMin-Komplex
+ Moringa
Mineralstoffe, Vitamine, Tiernahrung, Aminosäuren, Hundeernährung
MicroMineral plus Dog & Cat 1 kg
Sizes: 1 kg

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.Excellent source of vitamins and mineralsMoringa supports muscle developmentNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation through humic acidsCell protection through antioxidants

Variants from €13.95
Regular price: €31.95
Subscribe and save up to 5%
bio-flower, flasche, s.o.s, e-liquid, natur
Organic Bach Flowers SOS 20 ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. To this freshly picked flowers were placed in a bowl with water, due to transmit their biophysical energy according to the cooking method or the sun method on the water. So you won 37 different plant extracts as well as an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. In addition, not only the flower essences but also contained all the other ingredients are Bio certified . Unique is also the basis of Bio-Bach Fowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of holistic quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Senior, Katzenfutter, Tiernahrung, Senior-Katzen, Futterdose
feliTATZ Senior 70 g
Sizes: 70 g

feliTATZ Senior is a natural complementary feed for cats and provides the animal's body with precious herbs, vitamin E, selenium, amino acids, electrolytes, essential fatty acids, and iron. feliTATZ Senior is particularly recommended to compensate for nutrition-related deficiencies in cases of general weakness, listlessness, after illness or surgery, after training breaks, in cases of lack of agility, and in older animals.

Content: 0.07 Kilogramm (€242.14 / 1 Kilogramm)

Variants from €9.95
Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen